Yatırım yapmaya başla!

ABD Ordusu Askerlerin Üniformalı Olarak TikTok Kullanmasını İstemiyor

TikTok’un hızlı yükselişi ABD’yi tedirgin etmeye devam ediyor. Ordu askerlerden üniformalı olarak TikTok’ta paylaşım yapmamalarını istedi.
ABD Ordusu Askerlerin Üniformalı Olarak TikTok Kullanmasını İstemiyor

Sosyal medya uygulamaları her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşmaya devam ediyor. Farklı kullanım amaçlarına hizmet eden pek çok uygulama ve servis mevcut. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat gibi popüler servisler milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor.

Son yıllarda Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen TikTok, kısa sürede gerçekleştirdiği büyük yükseliş ile tüm dikkatleri üzerine toplamış durumda. Çin’de Douyin olarak çıkan ve global pazarda TikTok olarak kullanılan uygulama Facebook tarafından tehdit olarak görülmeye başlandı.

ABD yönetiminin ise son dönemde Çin merkezli teknoloji şirketlerine karşı olan tavrı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde TikTok için ABD Kongre üyeleri ulusal güvenlik tehdidi olduğuna dair açıklamalarda bulunmuştu. Bu gelişme sonrası ordu da harekete geçmiş görünüyor. Ordu adına açıklama yapan bir yetkili uygulamanın kullanıcı verilerini sızdırması endişesi ile askerlerin özellikle üniformaları ile paylaşım yapmamalarını istedi.

ABD Ordusunda TikTok Endiseşi

ABD Ordusunda TikTok Endiseşi

ABD Ordu Harekat Komutanlığı tarafından yapılan incelemede özellikle yeni katılan ve eğitim gören askerlerin TikTok’u yaygın olarak kullandığı görüldü. Bir süredir uygulamanın güvenlik anlamında denetlemeden geçtiğini belirten yetkililer, orduya yeni katılan askerlerin TikTok’u kullanma konusunda dikkatli olmalarını istiyor. Ordu öğrencilerden uygulamayı kişisel olarak kullanmalarına müsaade ediyor. Ancak üzerlerinde üniforma varken TikTok üzerinden herhangi bir paylaşım yapmamalarını istiyor.

Reuters tarafından yapılan araştırmada #rotc ve #jrotc etiketleri ile ABD askerlerinin üniformalarıyla TikTok’ta çok sayıda video paylaşımı yaptığı belirtildi. Bu videolar arasında dans egzersiz gibi kadın ve erkek askerlere sıkça rastlamak mümkün. Uygulamanın ABD cephesinde güvenlik endişesi yaratması orduyu da harekete geçirmiş görünüyor. Bu talep sonrası sosyal medya devi TikTok yetkililerinden herhangi bir değerlendirme şu ana kadar gelmedi.

TikTok Bağımsız Olduğunu Belirtiyor

TikTok Bağımsız Olduğunu Belirtiyor

Çinli sosyal medya devi TikTok her fırsatta Pekin yönetiminden bağımsız olduğunu belirtiyor. Şirket ABD’deki hiçbir kullanıcısının verilerinin saklanmadığını her fırsatta dile getiriyor ancak kongre üyelerinin endişelerini giderebilmiş değiller. Geçtiğimiz günlerde Bytedance’ın daha önce Musicial.ly’yi satın alma sürecine dair güvenlik soruşturması başlatılmıştı. Yapılan satın alma işleminin onay alınmadan gerçekleştiği iddia ediliyor.

Ordu adına açıklama yapan bir sözcü TikTok kullanımına özel bir kural getirmediklerini ancak askerlerin tüm sosyal medya uygulamalarını kullanırken dikkatli olmalarını istediklerini söyledi. Konuyla ilgili sözcü, “Askerlere kişisel bilgilerini ve verilerini paylaşırken herhangi bir sosyal medya platformunu kullanma riskleri konusunda uyanık olmalarını hatırlatıyoruz” diye konuştu.

TikTok ile ilgili yapılan araştırmalar sosyal medya platformunun kısa süredeki indirme hızı olarak Facebook, Instagram, Twitter gibi devleri geride bıraktığını gösteriyor. 2017 yılında kullanıma sunulan uygulamanın geçtiğimiz günlerde toplamda 1.5 milyar indirme sayısına ulaştığı açıklanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum