Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Kentucky Eyaletinde Kripto Para Madencileri için Vergi İndirimi İsteniyor

Eyalette kripto para madenciliğinin teşvik edilmesi amaçlanıyor.
ABD’nin Kentucky Eyaletinde Kripto Para Madencileri için Vergi İndirimi İsteniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kentucky eyalet meclisinde milletvekilleri kripto para madenciliği faaliyetlerini teşvik edecek yasa tasarısını onayladı. Onaylanan yasa ile eyalete yüksek teknoloji barındıran tesislerin kurulmasının teşviki sağlanabilir. Madencilik tesisi kuracak şirketlerden daha düşük oranlarda vergi alınacak.

Meclis bütçe komitesi, eyalet içinde veri merkezleri açmaları halinde Amazon, Facebook ve Google gibi şirketlere satış ve kullanım vergileri için bir muafiyet verecek tasarıya onay verdi.

30 yıl garantili vergi indirimlerine hak kazanmak için teknoloji şirketlerinin en az 20 kalıcı iş yaratmayı kabul etmesi ve beş yıl içinde bir veya daha fazla veri merkezinin inşası ve donatılması için en az 150 milyon dolar harcamaları gerekiyor.

Yüksek Enerji Tüketimi Tepki Çekiyor

Yüksek Enerji Tüketimi Tepki Çekiyor

Eleştirmenler büyük endüstriyel tesislerin çok az kalıcı iş yaratırken çok fazla enerji tükettiğini söylüyor. Senato Doğal Kaynaklar ve Enerji Komitesi Çarşamba günü, eyalet içindeki mevcut binaları satın alıp yükselten ve gelir elde eden ve burada iş yaratan kripto para birimi madencilik şirketleri için çeşitli vergi teşvikleri sunacak olan yasayı onayladı.

Tasarıyla iligli konuşan bir temsilci, “Kripto para madenciliği çok fazla elektrik gerektiriyor. Bu durum ebeveynlerinin bodrum katında kod yazan sadece birkaç kişiyle sınırlı değil. Aslında oldukça karmaşık ve oldukça teknik bir süreç” diye konuştu.

Şirketler hak kazanmak için en az 1 milyon dolarlık bir sermaye yatırımı yapmak zorunda kalacak. Diğer yandan kripto para birimi madenciliği operasyonları tarafından satın alınan elektrik için bir vergi indirimi sunulacak. Bu yasa tasarısı Meclis bütçe komitesinde işlem bekliyor. Her iki yasa tasarısında da ne kadar devlet gelirinin söz konusu olabileceğini açıklayan veri bulunmuyor.

Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliği karmaşık bir süreçtir. Madenciler, karmaşık matematik problemlerini çözmek ve yeni para biriminin kilidini açmak için yüksek güçlü bilgisayarlar kullanıyor. Daha sonra, elde edilen işlemleri bloklar halinde bir araya topluyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu