Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hisse Senetlerinin Sonunu Getirecek Bir Sonraki Büyük Risk

Faiz indirimine yönelik beklentiler nedeniyle rekor kıran ABD hisse senetlerinin sonunu getirebilecek bir sonraki büyük risk açıklandı.
ABD Hisse Senetlerinin Sonunu Getirecek Bir Sonraki Büyük Risk
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de bu hafta açıklanmaya başlayacak kazançlar, ekonominin karanlık görünümüne ve ticaret savaşına odaklanırsa hisse senetlerinde bir sonraki kriz görünümünün oluşabileceği söylendi. ABD borsaları, FED’in Temmuz toplantısında faiz indirimine gideceği ile ilgili beklentilerle rekor seviyeye yükselirken, kazanç sezonunun bunu kötü etkilemesi bekleniyor.

Bleakley Advisory Group Yatırım Müdürü Peter Boockvar, “Veriler şu anda beklentileri desteklemiyorsa daha dalgalı bir pazar olacak,” dedi.

Boockvar Dalgalı Pazar BeklentisiBoockvar, ticaret savaşı ve büyümeye yönelik endişelerle birlikte kazanç sezonunun birleşmesinin hataya yer bırakmayacağını söyledi. Büyük bankalardan başlayarak önümüzdeki hafta kazançlar açıklanmaya başlıyor.

Citigroup, Pazartesi günü kazancı açıklayacak ilk isim olurken, ardından Goldman Sachs, Wells Fargo’dan veriler gelecek. Salı J.P. Morgan, Çarşamba Bank of America ve Perşembe Morgan Stanley kazanç açıklayacak.

Hisse senetleri geçen hafta yeni yükselişler kaydederken, haftayı güçlü kazanımlarla rekor seviyelerden kapattılar.

Hisselerde Rekor DüzeylerS&P 500 ve Dow endeksleri önemli psikolojik dönüm noktalarından geçerek, tarihi rekorlar kırdılar. S&P 500 ilk kez 3000 puanın üzerine yükselirken, haftayı yüzde 0,8 oranında artışla 3013 puandan kapattı. Dow ise tarihinde ilk kez 27.000 seviyesini görürken, haftayı yüzde 1,5 oranında yükselişle 27.332 puandan tamamladı.

FactSet’e göre; S&P 500 endeksinde kazançların ikinci çeyrekte yüzde 2,9 oranında düşmesi bekleniyor. Aynı zamanda çeyreğe rehberlik eden 114 şirketten yüzde 77’si için olumsuz tahminler öngörüyor. Bazı şirketler ise tarifelerden etkilendiklerini ve fiyatları yükseltebileceklerini ancak artan maliyetlerden etkilendiklerini söylemeye başladılar.

Boockvar, şirketlerin büyümenin yavaşladığını söylediklerini ve tarifelerin maliyetleri üzerinde etkisi olduğuna dikkat çektiler.

Şirketler Yavaşlayan Büyümeye Dikkat ÇekiyorBoockvar, “S&P 500 hakkında konuşuyorsunuz, gelirlerinin yüzde 40’ı yurt dışından geliyor ve yurt dışı yavaşlıyor. Belli ki vurulacak,” dedi. Trump’ın Çin mallarına getirdiği son tarifelerin etkisinin henüz görülmediğini belirtirken, bu çeyreğin kazancının bu etkiyi belirleyeceğini ifade etti. Birçok şirketin yüzde 10’luk vergiyi kaldırabileceğini; ancak yüzde 25’in bir sorun olduğunu belirtti.

Bazı analistler, açıklanacak kazançların piyasaları etkileyeceği düşünüyor. Buna karşın bazıları piyasalar için en büyük katalizörün ticaret savaşındaki olumlu veya olumsuz gelişmeler olacağını belirtiyor. Şimdiye kadar ABD ve Çin bir ateşkes ilan ettiler; ancak görüşmelerde gerçek bir ilerleme henüz kaydedilmedi.

Wells Fargo Yatırım Enstitüsü’nde kıdemli bir ABD hisse senedi stratejisti olan Scott Wren, kazançların kötü olacağını bildiklerini, ama pazarın bunun ilerisine baktığını söyledi.

Kazançlar Kötü OlacakWren, “Bu şirketlerden rehberlik istiyoruz, ancak kabul edelim ki hepsi ticari sürtünmeleri bahane olarak kullanacak ve hatta bazıları güçlü doları kullanacaklar. Ancak gerçek şu ki dolar bir yıldan uzun bir süredir menzil içinde kaldı,” dedi. Stratejist bazı şirketlerin ise düşük rehberliği geçip, kazançların düzelebileceğini söyledi.

BTIG hissedarı ve türev piyasa stratejisti Julian Emanuel, “Genel olarak kazanım beklentilerinin bu kadar düşük olduğu göz önüne alındığında, toplam piyasa negatif olması muhtemel değildir. Bazı hisse senetleri için iyi, diğerleri için kötü olan bir ortam olacak,” dedi. FED’in faiz indiriminin ise piyasayı sabit tutmaya yardımcı olacağını söyledi.

Bankalar genellikle kazanç sezonunun ilk günleri için tonu belirler, ancak önümüzdeki hafta S&P 500 raporunun onda biri kadar beklenen bir sanayi karışımı vardır.

Bankalar Kazanç Mevsimini BelirlerTeknoloji ağırlıklı Microsoft, Perşembe günü rapor açıklayacak, Netflix ise Çarşamba öğleden sonra kazançlarını bildirecek. BlackRock, Blackstone ve American Express de dahil olmak üzere başka birçok finansal şirket de raporlarını sunacaklar.

CFRA Research’ın banka analisti Kenneth Leon, sermaye piyasalarının iyileşmekle birlikte, bu çeyrekte büyük banka kazançları için vahşi bir kart olabileceğini, bununla birlikte borç verme ve alım satım işlemlerinde yıldan yıla kıyaslamanın zor olacağını söyledi. Ancak ticari ve tüketici kredisi, kart işletmeleri, birleşme danışmanlığı ve halka arz taahhütnamesi gibi bankaların beklenenden daha iyi yapabileceği alanlar görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu