Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vakaların Kaygı Verici Şekilde Yükseldiği ABD’de, ÜFE Haziran’da Azaldı

Amerika’da Haziran ayında üretici fiyat endeksi, piyasanın artış beklentisine karşın %0,2 azaldı.
Vakaların Kaygı Verici Şekilde Yükseldiği ABD’de, ÜFE Haziran’da Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın son işlem gününde küresel piyasaların radarında yer alan en önemli konuların başında Amerika Birleşik Devletleri’nde hızla artan vaka sayıları yer alıyor. Son verilere göre son 24 saat içinde ülkede 63 bin yeni vaka daha bildirildi. Böylelikle günlük vaka sayısında bir kez daha rekor kırıldı.

ABD’de coronavirüs vaka sayısı 3 milyon 221 bin 938’de ulaştı.
ABD En Çok vaka Görülen Yerler
Kaynak: Worldometers

Dünya genelinde pandemiden en fazla etkilenen ülke olan ABD’de, şu ana kadar 135 bin 869 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. New York 425 binle en çok vakanın görüldüğü eyalet olurken onu; 303 binle Kaliforniya, 241 binle Teksas ve 232 binle Florida izledi.

ABD’de kaygı verici şekilde artan vakalar Cuma günü petrol fiyatlarının düşmesine sebep oldu. Analistler vakaların artmasının ekonominin yeniden kapanacağına dair endişeleri körüklediğini söylüyor. Bu durum hisse senedi ve petrol piyasasında baskı yaratırken, altın gibi güvenli liman azalan risk iştahından destek bulmaya devam ediyor.

ABD, ÜFE’si Haziran artış beklenirken tam tersi düşüş gerçekleştirdi.
ABD Haziran ÜFE
Kaynak: Investing

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, üretici fiyat endeksi (ÜFE) Haziran ayında %0,2 düşüş gösterdi. Endeksi Mayıs ayında %0,4 artmıştı. Bu ay için piyasanın beklentisi yine %0,4’lük bir artış olmasıydı.

Yıllık bazda ise %0,2 düşüş bekleniyordu. Söz konusu dönemde gıda ve enerji hariç ÜFE aylık %0,1 artarken, yıllık %0,3 geriledi.

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, ABD ekonomisinin 2020’de %4,5 oranında daralmasını beklediğini söyledi. Yılın üçüncü ver dördüncü çeyreğinde toparlanma beklentisine karşın, senenin tamamında küçülmenin kaçınılmaz olduğuna vurgu yaptı.

ABD’nin gayrisafi yurt içi hasılası son okumalarda %5 daralmaya işaret etti. Yaşanan sağlık krizi; kişisel tüketim, konaklama, eğlence gibi harcamaları kısıtlarken, bu durum ekonomide 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük durgunluğun yaşanmasına sebep oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu