Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Kağıdı Getirileri Enflasyonla Kritik Eşiği Kırdı

ABD enflasyon verisi sonrasında piyasalar hareketlenirken gösterge Hazine tahvil getirisi kritik bir direnci aştı. İşte detaylar;
ABD Hazine Kağıdı Getirileri Enflasyonla Kritik Eşiği Kırdı
Yorum

Tüm dünyanın takibinde olan ABD enflasyon verisi bugün açıklandı. Rapora göre ABD’de enflasyon Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 7,5’e yükseldi. Rakam beklentilerin üzerinde gelirken Şubat 1982’den sonra en yüksek enflasyon oldu.

Son 40 yılın zirvesini tazeleyen enflasyonla birlikte ABD’nin gösterge 10 yıllık Hazine getirisi yüzde 2’yi aştı.
ABD 10 Yıllık %2 Aştı
Kaynak: MarketWatch

Enflasyon haftasına 2 yılın yükseğinde başlayan ABD Hazine getirisi, 16.30’da açıklanan rapor sonrası yüzde 2,001’e kadar çıktı.

Böylece ABD tahvil getirisi Ağustos 2019 sonrası ilk kez yüzde 2 üstüne çıktı. Çünkü açıklanan rakamlar, beklentilerden daha fazla fiyat baskılarına işaret etti. Bu da uzmanların da belirttiği gibi FED’in Mart ayında yarım puanlık artış yapacağı yönünde bahisleri artırdı.

Yazım sırasında artıda seyrini sürdüren gösterge 10 yıllık getiri dün yüzde 1,947’de kapandıktan sonra yeni güne yatay başladı.

Gün içi aralığı yüzde 1,922 – 2,001 olurken 5 günde yüzde 15’e yakın yükseldi. Bir ayda yüzde 28 değerlenen ABD Hazine kağıdı, 3 ayda yüzde 44 arttı. Sadece yıl başından böyle yüzde 47 artarken bir yılda yüzde 82 yükseliş kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu