Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Borsalarında Kararsız Grafikler Avrupa Piyasalarını Olumsuz Etkiliyor

ABD borsalarında geçen hafta kaydedilen aşağı yönlü grafikler, bu hafta içinde iyi bilançolarla yükseldi. Ancak FED sonrası yeniden geriledi.
ABD Borsalarında Kararsız Grafikler Avrupa Piyasalarını Olumsuz Etkiliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Karmaşık grafikler çizen uluslararası hisse senedi piyasalarında yön belirsizdi. Güne pozitif başlayan Avrupa endeksleri, gün sonunda kayıplarla son işlemlerini gerçekleştirdi. ABD hisselerinde de düşüşün derinleştiğini gözlemledik.

  • İngiltere FTSE 100 endeksinde 11 sektörden 6’sı yükselişli grafikler oluşturdu ancak %0.4 değer kaybıyla günü sonlandırdı. ABD borsalarındaki bilgi teknolojileri sektörüne paralel FTSE 100 endeksinde de %2’lik bir değer kaybıyla en zayıf sektör bilgi teknolojileri olarak dikkat çekti. Endekste işlem gören ve ciddi bir ağırlığa sahip olan HSBC %1.04 oranında değer kaybı gösterdi. FTSE 100 endeksi bugün açılışını 7.026,99 seviyesinden gerçekleştirirken primli grafiklerle 7.056,65 bandından hafif yukarı yönlü işlemlerine devam ediyor.
  • DAX gün içersinde yükseltili grafikler çizse de günü ekside kapatan bir diğer endeks oldu. %1.07 değer kaybeden endekste işlem gören 10 sektörden 7’si değer kaybetti. Tüm endekslerde dikkat çeken bilgi teknolojileri DAX’ta da en zayıf sektör olarak görünümünü küresele paralel gerçekleştirdi. Hisse senetlerinden Wirecard %3.7 gerilerken, Infineon %4.34 ve SAP %5.94 değer kaybederek günü sonlandırdı. DAX endeksi bugün 49,91 puan değer kaybıyla 11.539,89 seviyesinden işlemlerine devam ediyor.

ABD endekslerinde işlem gören bilgi teknolojileri ve teknoloji sektörleri haftanın ilk günlerinde kaydedilen toparlanma hareketine öncülük etmişlerdi, işlemlerde pozisyonlarını koruyan sektörler bu sefer düşüş önderliği sergiledi.

  • Dow Jones endesinde gün aşağı yönlü grafikle 25.379,45 puandan kapandı. Endekste işlem gören 9 sektörden sekizi değer kaybetti. Bilgi teknolojileri %2.27 değer kaybıyla en zayıf sektör oldu. %1.88’lük değer kaybıyla endüstriyeller değer kaybeden enlerin ikinci sırasında yer aldı. %3.92 değer kaybeden Caterpillar günün en çok değer kaybeden şirketi olarak kaydedildi. Enerji sektörü günün tek primlenen sektörü olurken, %0.28’lik bir değerlenme kaydetti. Dow Jones bugün 25.421,09 puandan açılışını yeşil grafikte gerçekleştirdi ve primlenerek 25.482,86 seviyesinde işlemlerine devam ediyor.
  • S&P 500’de işlem gören sektörler de Dow Jones’u aratmadı, endeksin 11 sektöründen dokuzunda gerileme kaydedildi. En zayıf sektör takdirsel tüketim oldu ve %2.11 düşüşle günü kapattı. En fazla kaybı kaydeden hisselerin başında teknoloji hisseleri geldi. Endeks 2.768,78 puanla günün son işlemlerini gerçekleştirdi. S&P 500 endeksi bugünkü açılışında 2.775,66 puan olarak gözlemlenirken günlük bazda şu ana kadar yüksek noktası 2.781,60 ve düşük noktası 2.775,53 olarak incelendi.
  • Nasdaq diğer iki endekse paralel kırmızı renkte grafikler çizdi ve %2.06’lık bir kayıpla günü 7.485,14 puandan kapattı. Endekste işlem gören şirketlerden yakından takip ettiğimiz Apple, Amazon ve Google’da Wall Street sürü psikolojisine uydu ve sırasıyla %2.34, %3.33, %2.63 değer kaybetti. Nasdaq bugün Dow Jones’tan sonra gelen ikinci sırada primlenen endeks olarak günlük işlemlerine devam ediyor. Açılışını bir önceki güne kıyasla 45,02 puan artıda gerçekleştiren endeks günlük işlemlerine 7.556,95 bandından devam ediyor.

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

The Travelers Companies Inc. 2018 ılı üçüncü çeyreğinde beklentilerin (2.6 USD) üstünde bir kar açıkladı ve hisse başı 2.54 seviyesine ulaşıldı. 3Ç18 de toplam gelir tahminleri (7.56 milyar USD) aştı ve 7.72 milyar dolar olarak gerçekleşti.  Şirket 33 milyar dolar piyasa değeri ve işlem gördüğü endekste %3.34 ağırlığı mevcut. Yatırım gelirlerinde net  646 milyon dolar gerçekleşirken, doğal afet sebebiyle meydana gelen kayıp 264 milyon dolar olarak kaydedildi.

Satıcılı Kapatan Parite Gün İçerisinde Hafif Olumlu

Dün Kırmızı Renkteki Parite Bugün Yeşil Renkte YatayEUR/USD paritesinde gün 1.150 seviyesinden başlangıç yaptı. Avrupa borsaları açılışına kadar dar bantta bir grafik çizen parite borsaların olumlu açılışından aldığı destekle hafif değer kazanımıyla 1.153 seviyelerine yükseldi. Almanya ve İtalya tahvillerindeki getiri farklarının son 15 yıldan bu yana en yüksek açılara ulaşmış olmasına paralel, endekslerde gözlemlenen aşağı yönlü hareketler ve İtalya’nın bütçe planlamasına yönelik olumsu açıklamalarla parite gün içersinde arkasına aldığı pozitif desteği kırdı ve satış yönlü işlemlerin yoğunluğuna maruz kaldı. EUR/USD paritesi bugün %0.33 kazanımla 1,1491 seviyesinden işlem görerek devam ediyor.

WTI Petrol İki Günde Düşüş Kaydetti

Ham Petrol Yüksek Fiyatların Ardından Düşüş GösterdiHam petrolde gün ortasında düşüş yaşanarak 68,60 dolar seviyelerine çekilmeler gözlemlendi. İnişli çıkışlı grafikler sergileyen WTI petrol, USD endeksinde izlenen değerlenmeler ve art arda değer kayıplarıyla seans sonlarını gerçekleştirmesi kaynaklı son iki günlük değer kaybını %4,5 seviyesinde kaydetti. Bugünkü verilerinde ham petrol %0.20 değerlenme kaydediyor.

Küresel piyasalarda endekslere gelen derin satış dalgalarıyla spot altında gözlemlediğimiz alım bazlı işlemlerin yoğunlaşmasıyla 1.220 dolar seviyeleri görüldü. Hafta boyunca yaklaşık seviyelerde yatay seyreden spot altın, Avrupa endekslerinin açılışında yukarı yönlü hareketine ters orantılı hafif geri çekilme kaydetti. İtalya sürecinin olumsuzluklarıyla endekslere yansıyan negatif havayı lehine çeviren altın primlenmeler kaydederken kar satışları kaydederek günü 1.226 dolar seviyesinden kapattı. Bugün spot altında %0.17 oranında bir değerlenme ile 1228,09 dolardan işlemler gerçekleşiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu