Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Yapılan Bir Araştırma Kripto Paralara Olan Güvenin Arttığını Ortaya Koydu

Yapılan bir ankette katılımcıların yüzde 50’si kripto paraları güvenli yatırım olarak gördüklerini belirtti.
ABD’de Yapılan Bir Araştırma Kripto Paralara Olan Güvenin Arttığını Ortaya Koydu
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin’in geçtiğimiz Cuma günü 1 trilyon dolarlık piyasa değerine rekor kıran rallisi, kripto para birimlerine olan yatırımların artmasını sağladı. Kripto paralar geçmişten bu yana çeşitli konular ile tartışma konusu oluyor. Belirli kesimler bu piyasanın güvenli olmadığını iddia ediyor.

Ancak araştırmalar her geçen gün kripto paralara güvenen insan sayısının arttığını gösteriyor. Son olarak ABD’de bu sonucu destekleyen yeni bir anket düzenlendi. Küresel bir tüketici araştırma platformu olan Piplsay tarafından yürütülen çalışmada, Şubat ayında 30.000’den fazla kişiye dijital para birimleri hakkındaki görüşleri hakkında anket yapıldı.

Çalışma kripto para birimlerinin Amerikalıların yüzde 50’si tarafından güvenli yatırımlar olarak görüldüğünü ortaya koyuyor. Ek olarak, ankete katılanların yüzde 41’i borsa ve kripto para birimlerine yatırım yapmanın eşit derecede riskli yatırımlar olduğunu söyledi.

Boğa Koşusu İlgiyi Artırıyor

Boğa Koşusu İlgiyi Artırıyor

Son haftalarda Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin büyük bölümü boğa koşusunda ve sürekli değer kazanıyor. Bu durum piyasaya daha önce hiç girmemiş çevrelerin de dikkatini çekmiş görünüyor. Araştırmada katılımcıların yüzde 50’sinin kripto para birimlerini güvenli yatırımlar olarak görmekle beraber, yüzde 57’lik kitle, şirketlerin kriptoyu ödeme olarak kabul etmesi gerektiğini düşünüyor.

Kripto meraklıları, Bitcoin’in nihayetinde bir değişim aracı mı yoksa sadece bir değer deposu olarak mı hizmet edeceği konusunda karışık fikirlere sahip. Dijital ödeme platformu Wirex’in CEO’su Pavel Matveev, “Kripto boğa koşusu, daha önce Bitcoin gibi dijital para birimlerini alternatif bir varlık olarak görmemiş milyonlarca insanın dikkatini çekti. Bitcoin ve diğer para birimlerinin, yalnızca takas, satın alma ve likidite kolaylığı değil, çeşitli kullanımları olması amaçlanmıştır.” açıklamasında bulundu.

DealAid tarafından yapılan başka bir ankette, yatırımcıların yüzde 50’si Bitcoin kullanan ürünler için ödeme yapmaya istekli olacaklarını söyledi. Bu yıl bazı şirketler, kripto para birimini bir ödeme aracı olarak kabul etme yönünde adımlar attı. PayPal, Ekim 2020’de insanların kripto para birimlerini bu yıldan itibaren kullanmalarına izin vermeye başlayacağını duyururken, Tesla Ocak ayında Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmeye başlamayı planladığını duyurdu.

Yatırım bankaları JP Morgan ve Morgan Stanley de kripto para birimini ödeme olarak düşünmekle ilgilendiklerini ifade ettiler. Ayrıca MasterCard bu yılın sonuna doğru kripto para birimlerini desteklemeye başlayacağını duyurmuştu.

BTC’deki Oynaklık Endişe Yaratıyor

BTC'deki Oynaklık Endişe Yaratıyor

Bazı eleştirmenler ise kripto para birimlerinin oynaklığının onları zayıf bir yatırım aracı yaptığını iddia etmeyi sürdürüyor.

Yatırım Direktörü Robert Minter, “1 Ekim’de dört Bitcoin ile 50.000 dolarlık bir Tesla satın aldıysanız, bu satın alma şimdi 212.000 dolarlık bir fırsat maliyetine sahip çünkü BTC dört buçuk ayda 10 bin dolardan 53 bin dolara yükseldi. Bu tür bir oynaklık ekonomide işlem yapmak için uygun değildir.” değerlendirmesini yaptı.

Bitcoin son günlerde fırladı ve yalnızca bu ay yüzde 60 değer kazandı. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum da Perşembe günü rekor seviyeye yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%