Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

4,5 Ayın Yükseğindeki ABD Hazine Getirisi 1 Ayda %29 Arttı

ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvil getirisi, bugün 4,5 ayın yükseğine çıktı.
4,5 Ayın Yükseğindeki ABD Hazine Getirisi 1 Ayda %29 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi bugün Haziran başından beri görülmeyen seviyelere geri döndü. Cuma günü en son yüzde 1,575’de işlem gören gösterge tahvil getirisi, Ekim ayının üçüncü haftasına yatay başladı. Gün boyu pozitif bölgede işlem görürken yüzde 1,616’ya kadar yükseldi.

TSİ 12.05’te yüzde 0,028’le hafif artıda fiyatlanan 10 yıllık gösterge, gün içinde 1.575 – 1.616 aralığında hareket etti.
ABD Gösterge 4,5 Ay Yüksek
KAYNAK: MarketWatch

5 günde yüzde 0,60’la hafif ekside dursa da 1 ayda yüzde 29,2 değer kazandı. Son artışlar gösterge tahvil getirisini 3 ayda yüzde 41 artıya geçirirken yıl başından bu yana yüzde 68 artırdı.

Bir yılda ise yüzde 83 değer kazandı. Gösterge tahvil getirisinin yükselişi, geçen haftanın tüketici odaklı verileri ve haftalık işsizlik maaşı başvurularıyla desteklendi.

Eylül ayında perakende satışların düşmesi beklenirken rakam yüzde 0,7 artarak pozitif yönde şaşırttı. Bu durum Amerikan tüketicilerinin sağlamlığına işaret etti. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları da beklentilerden çok düşüş kaydetti. Rakam, pandemi sonrası yeni düşük seviyeyi işaretledi.

Devam eden fiyat baskılarına, yükselen enerji fiyatlarına ve Fed’in önümüzdeki ay daralmaya başlayacağına dair artan beklentilere rağmen Hazine getirilerinde güçlenme sürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu