Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

321 Adet Bitcoin Tutan Cüzdan, 8 Yıl Sonra Aktif Hale Geldi

Balina cüzdanı yıllar boyunca işlem görmedi. Blockchain verileri bu cüzdanda yeni bir aktivite tespit etti. İşte detaylar…
321 Adet Bitcoin Tutan Cüzdan, 8 Yıl Sonra Aktif Hale Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Adet olarak 321 Bitcoin içeren bir balina cüzdanı, yıllar sonra harekete geçti. Cüzdanı geçtiğimiz 8 yıl boyunca herhangi bir işlemde bulunmadığı biliniyor. Veriler geçen aranın ardından bu cüzdanda yeni faaliyetler olduğunu gösteriyor.

Cüzdan 2013’ten beri, yani gizemli Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun ortadan kaybolmasından sadece birkaç yıl sonra kullanılmamıştı. Son fiyat itibariyle cüzdan, 15 milyon dolar değerinde BTC içeriyor ve bu hesabın kime ait olduğu bilinmiyor. Aynı şekilde cüzdanın neden etkinleştirildiğine dair bir bilgi bulunmuyor.

Bitcoin’de geçen yıllar içerisikdeki fiyat artışı, sekiz yıl içerisinde cüzdandaki BTC’lerin 6.594 dolardan 15.103.046 dolara yükseldiğini gösteriyor. Cüzdandaki fonlar neredeyse 2.300 kat değer kazandı.

Bitcoin'in geçmişten bugüne kadar değişen fiyatı
Kaynak: TradingView

Bitcoin topluluğu, cüzdanın sahibine ve neden uyku modundan çıktığına dair spekülasyonlarla çalkalanıyor. Bazıları, piyasayı sarsacak bir hamle yapmak üzere olan bir balinanın, büyük miktarda Bitcoin’e sahip bir birey veya grup olabileceğine inanıyor.

Son aylarda, 2011-2013 yılları arasında her biri on milyonlarca dolar değerinde Bitcoin içeren birkaç atıl Bitcoin cüzdanı yeniden etkinleştirildi. Eylül ayında, hareketsiz bir Bitcoin cüzdanının sahibi varlıklarını boşalttı ve 616 BTC’nin tamamını farklı hesaplara aktardı.

Haziran 2010’dan beri aktif olmayan başka bir Bitcoin cüzdanı Ocak ayında uyanmış ve bu hesapta 5 milyon dolarlık BTC vardı. Bitcoin yazım itibariyle hafif yükseliş yaşadı ve 48.750 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%