Yatırım yapmaya başla!

10 Milyar Lira Değerindeki 283 Bin Çek için Karşılıksız İşlemi Yapıldı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından açıklanan raporda, 283 bin çek için karşılıksız işlem yapıldığı belirtildi. İşte çekler ile ilgili istatistikler:
10 Milyar Lira Değerindeki 283 Bin Çek için Karşılıksız İşlemi Yapıldı

2017 yılının ilk 7 ayına ait çek raporu, TBB Risk Merkezi tarafından açıklandı. Buna göre 2016 yılının aynı döneminde göre bankalara ibraz edilen çek sayısı % 0,3 oranında azaldı ve 12 milyon adet olarak gerçekleşti. 10 milyar lira değerindeki 283 bin çek için ise karşılıksız işlemi yapılması dikkat çekti. TBB Risk Merkezi Temmuz Ayı Çek Raporu, ülkemizde çeklerle ilgili istatistikleri ortaya çıkarttı.

Yayınlanan rapora göre; 2017 yılının Ocak – Temmuz döneminde bankalara 12 milyon adet çek ibraz edildi. Bunların parasal karşılığı ise geçen yılın aynı dönemine göre % 13 arttı ve 444 milyar lira oldu.

12 Milyon Çek İbraz Edildi

Geçen yılın aynı dönemine göre bankalara ibraz edilen çek sayısı, % 0,3 oranında azalmış oldu. Karşılıksız işlemi ise 283 bin adet çek için yapıldı. Bu çeklerin parasal tutarı ise 10 milyar lira olarak açıklandı.

Bir önceki yılın Ocak – Temmuz dönemine göre karşılıksız çek sayısı, % 34 azaldı. Parasal tutarı ise % 30 düşüş gösterdi. Karşılıksız işlemi yapılan 2 milyar liralık 59 bin çekin ödemesi, sonradan yapıldı.

Karşılıksız Çek Sayısı Azaldı

Karşılıksız çeklerin, bankalara ibraz edilen çeklere oranı ise tutar bazında geçen yılın aynı döneminde göre % 1,5 oranında azaldı. Böylece % 2,3 oranında gerçekleşmiş oldu. Adet bazında ise geçen yıla göre % 1,2 oranında azalırken % 2,4 oranında gerçekleşti.

Karşılıksız çek tutarının en fazla olduğu iller sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olarak belirlendi. Adet bazında ise sırasıyla; İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa yer alıyor.

Karşılıksız Çekin En Fazla Olduğu İller

Karşılıksız çeklerin, ibraz edilen çeklere oranının tutar bazında en yüksek olduğu il ise % 8,4 ile Iğdır oldu. İkinci sırada ise % 8,1 ile Ağrı, üçüncü sırada % 5,5 ile Muş yer aldı.

Karşılıksızların İbraz Edilenlere Oranı

Bu oranın en düşük olduğu kentler ise Karabük, Sinop ve Kastamonu oldu. Karşılıksız çeklerin, ibraz edilen çeklere oranının adet bazında en yüksek olduğu iller ise sırasıyla; % 5,7 ile Iğdır, % 5,6 ile Ağrı, % 4,4 ile Bitlis ve % 4,1 ile Batman yer aldı. Adet bazında en düşük ise Kastamonu, Sinop ve Aksaray oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum