Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İlk Ayların Zayıf Geçeceği 2021’de Toparlanma Baharda Gelecek

Charles Schwap stratejistleri, ABD, Avrupa ve küresel görünüme ilişkin yorumlarıyla dikkat çekti. ABD’nin 2021’e zayıf bir başlangıç yapacağı ardından işlerin düzelmeye başlayacağı belirtildi.
İlk Ayların Zayıf Geçeceği 2021’de Toparlanma Baharda Gelecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Charles Schwab stratejistlerine göre ABD ekonomisi muhtemelen 2021’in başlarında salgınla ilgili sorunlardan muzdarip olmaya devam edecekken kısmen COVID-19 aşılarının daha fazla Amerikalıya ulaşması sayesinde yılın diğer yarısında büyüyecek.

Şirkette kıdemli başkan yardımcısı ve baş yatırım stratejisti olan Liz Ann Sonders, kısa süre önce verdiği 2021 Piyasa Görünümü demecinde; “maalesef, yakın vadede herhangi bir zorunlu kilitlemenin olmadığı ABD lokasyonlarında bile virüs nedeniyle zayıflayan faaliyet görüyoruz” dedi.

Firmanın ortak tahmininin önümüzdeki çeyrek veya iki çeyrekte virüse bağlı kısa vadeli zayıflık ve daha sonra büyümede bir artış görüleceği yönünde olduğunu söyledi.
ABD İstihdam Kasım
Kaynak: Bureau of Labor Statistics

ABD’li tüketiciler arasında ekonomiye yardımcı olmaya çalışan bastırılmış talep hakkında çok sayıda tartışma varken, kilitlenmeler ekonominin iyi tarafında sona erdiğinde talebin çoğunun karşılanmış olabileceğini belirtti. Bununla birlikte ancak daha normal bir ekonomik ortama dönüldüğünde bastırılmış talep perspektifinden daha büyük bir iyileşme görüleceğini ekledi.

Halihazırda yaygın bir iyimserlik olduğunu ve bunun piyasada pek çok iyi haberin fiyatlandırıldığını öne sürdüğünü dile getirerek şöyle devam etti: “Bu, bir risk olduğu anlamına gelir, çünkü söz konusu olumlu fikir birliğinin dışında bir şey elde edersek, bu bir daralmayı tetikleyebilir.”

Sonders aynı zamanda, salgının sona ermesinden sonra bile, pandemiyle ilgili potansiyel olumlu ve olumsuz uzun vadeli etkilerden bahsetti.
21 Aralık Küresel Covid Tablosu
Kaynak: Worldometers

Geniş işgücü piyasası verilerinin yakından izlenmesi gerektiğini belirterek; “ancak özellikle bazı ölçümler, büyük bir durgunluk veya başka bir ekonomik krizden sonra geleneksel olarak görülenlere benzer potansiyel bir yara izi bırakan etki görebileceğimize işaret etti” dedi.

Sonders, göz önünde bulundurulması gereken verilerin işsizlik süresi ve 27 haftadan fazla işsiz kalan kişilerin yüzdesini içerdiğini söyledi. Bu tür bir yara izinin, insanların iş bulmasının giderek zor hale geldiğini gösterme eğiliminde olduğunu söyleyerek açıkladı.

Schwab’ın kıdemli başkan yardımcısı ve baş küresel yatırım stratejisti olan Jeffrey Kleintop da 2020 sona yaklaşırken küresel ekonomik ivmenin azaldığını bildirdi.
IMF Küresel Ekonomi %-4,4
Kaynak: IMF

IMF’nin son tahmininde küresel ekonomi için yüzde 4,4’lük daralma gördüğünü hatırlatan Kleintop, küresel ekonominin gelecek yıl yüzde 5,2 büyümeyle tam bir toparlanma potansiyeline sahip olmasını iyi haber olarak nitelendirdi.

“İlk yarıda başlayan başarılı bir aşı uygulamasıyla birlikte kolay para politikası ve maliye politikasının bir kombinasyonu, özellikle Avrupa’da ekonomi ve kazanç büyümesinde oldukça güçlü bir artışa yol açacaktır. 2021, ABD’nin küresel büyüme liderliği asasını Avrupa’ya geçirdiğini görebilir.” dedi.

Bu noktada IMF’nin 2021’de Avrupa’da %5,2 GSYİH büyümesine karşın ABD’de %3,1’lik büyüme kaydedebileceği tahminine gönderme yaptı. Covid’in ötesinde tipik, ekonomik ve jeopolitik riskler olduğunu söyleyerek ABD seçimleri-teşvik belirsizliğinin öne çıktığını aktardı. Muhtemelen 2021’in ilk yarısında bazı ülkelerde daha fazla kilitlenme görülebileceğini fakat aşılar daha yaygın hale geldikten ve baharda havanın ısınmasından sonra durumun düzeleceğini tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu