Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yılın Son Faiz Açıklaması Öncesi Borsa İstanbul’da Küresellere Paralel Toparlanma

Borsa İstanbul dün kaybettiklerini bugün geri alma çabasını sürdürüyor. BIST 100 endeksi 2018 yılı son TCMB faiz açıklaması öncesi %1.04 primli.
Yılın Son Faiz Açıklaması Öncesi Borsa İstanbul’da Küresellere Paralel Toparlanma
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul pozitif açılış yaptı. Endeks dün kaybettiklerini bugünkü açılışı ve ilk seans ile toparlamaya başlasa da henüz tepki alışı geldi demek için erken görünüyor. Hatırlanacağı üzere dün de 300 puan civarında yukarı yönde bir açılış gerçekleştmişti ve ilerleyen saatlerde görüntü tersine dönerek ciddi bir kayıp meydana gelmişti.

Türkiye varlıkları dünyadan negatif ayrışmaya devam etmişti. MSCI Türkiye bankaların önderliğinde %0.9 düşerek gelişmekte olan piyasalara göre %2.5 geride kalmıştı. Tahvil piyasasında bilhassa uzun vadeli kıymetlerde katı bir satış dalgası dikkat çekiyor.

BIST 100 Toparlanması Kalıcı Olmalı

Endekste Toparlanma İstikrarlı Olursa Pozitif Süreç BaşlayabilirBIST 100 bugün 90.700 seviyelerinde oluşan pivot noktası ile gözlemleniyor. Olası destek seviyelerinde 89.400 ve altında 88.480 gözlemlenirken yukarı yönde yorumlanan dirençler 91.500 ve 93.150 olarak incelenecek. Endeksin hareket marjına baktığımızda 89.957 ve 92.704 seviyesinde günlük baz ile 89.750 ve 93.867 seviyesinde ise aylık bazda bir dalga bandı gözlemleyebiliriz.

Yukarı yönde hareketin endeks üzerinde olumlu bir hava oluşturması için pozitif tarafta pivot notasında makasın geniş olması ve kapanışların da bu bölgelerde gerçekleşmesi beklenebilir. Yatırımcıların tedirginliğinin arttığı ve dünya pazarlarından ayrışmanın sürdüğü son günlerde Borsa İstanbul 91.500 puanın üzerinde kalmadığı müddetçe stresli işlemlerin ve belirsizlik havasını hakim olacak gözlemlenebilir.

XBANK Toparlanması Sertleşirse Endeksi Yukarı İtebilir

XBANK Toparlanması Önem Arz EdiyorXBANK bugün %1.27 değerlenme göstererek 112.553,80 puandan harekete etmekte. Endeksin 12 bileşenine baktığımızda Deniz Bank A.Ş. %1.40 değer kaybederken 9,85 TL/P’den ve Türk Katılım Bankası %0.80 değer kaybı ile 1.240 TL/P’den işlem görmekte. Dün en fazla değer kazanımında dikkatimizi çeken ICBC Turkey bugün BIST Bankacılık endeksinde pozitif tarafta kalan ancak en az primlenme gösteren hisse senedi olacak şekilde (%0.27) grafik oluşturuyor.

Bankacılık endeksinde 2 şirket değer kaybederken 10 şirket pozitif grafikler çiziyor. %9.00 civarında değerlenmeleri kayderken endeksinin en fazla primleneni olan QNBFB geri çekilse de yine en fazla değer kazancı (%7.83) işaret ediyor.

THYAO ve GARAN Endeks Hareketlerinde Yöncü

THYAO ve GARAN Endeks Hareketlerinde PozitifTHYAO değer kaybını 15,25 TL/P seviyelerine kadar düşürmüştü. Hisse bugün yaklaşık %1.44’lük bir primlenme gösteriyor. Endekste gözlemlenecek olası ilk psikolojik ve önemli teknik direncin (91.5k) kırılması halinde hissede gözlenebilecek olası dirençler 15,8516,45 TL/P olarak yorumlanıyor.

GARAN bugün %2.40 civarında pozitif hareketler sergiliyor. Hisse geçtiğimiz günlerde 8.42 TL/P seviyesini kaydetmişti ancak geri çekilmeye katıldı ve kazanımlarını iade ederek dün 7,49 TL/P kapanış yaptı.

Bugün yukarı yöne bankacılık endeksi ile eşlik eden, hareketlere son günlerde hassas reaksiyonlar gösteren kağıt 7,67 TL/P’den işlem almakta. Yorumlanan teknik seviyelerine baktığımızda 7,61 pivotuna paralel hareket etse de yukarı yöndeki ayrışmada 7,75 ve 7,98 olası teknik dirençleri ve 8,0 psikolojik kırılma direnci gözlemlenebilir.

Hisseleri yorumladığımızda THYAO ve GARAN piyasa hareketlerine gösterdikleri reaksiyonlar ile diğer hisse senetlerine kıyasla göreli daha hassas olarak değerlendirilmişti. Bugünkü  toparlanmanın ilk ve ikinci seans sonlarında da görünümü bozmaması senaryosuna rölatif getirilerini artırabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu