Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Endekslerinin Destekçisi, 2018 Baskısının Azalması Oldu!

Dünya genelinde görülen primlenmeye kaynak olan 2018 baskılarının hafiflemesi, politik gelişmelerin finansal reaksiyonu ve gidişatın değerlendirilmesi.
Dünya Endekslerinin Destekçisi, 2018 Baskısının Azalması Oldu!
Yorum

ABD hisse senetleri 28  Perşembe üçüncü gün boyunca ABD-Kuzey Kore nükleer görüşmelerinin bir anlaşma olmadan aniden sona ermesi ve zayıf ekonomik rakamların Asya endekslerine baskı yapmasıyla kaymaya başladı.

Vadeli İşlemler, S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average’ı Avrupa ve Asya’da satıcılı hisse senetlerinden sonra %0.2’lik bir düşük seviyeye getirme sinyali veriyordu ve tablo gerçekleşti. (Dow Jones -%0.27, S&P500 -%0.28 ve Nasdaq -%0.29)  Aşağı yönlü ticaret, Başkan Trump’un Kuzey Kore’nin nükleer silah programını durdurma konusunda bir anlaşma sağlayamadığı için Kim Jong Un ile kısa bir zirve yapmasının ardından gerçekleşti.

Piyasa katılımcıları dördüncü çeyrek büyüme rakamlarını beklerken, teknoloji stokları ABD zararlarına neden olanlardan biriydi. HP, pazar öncesi ticarette %13,5 düşüş göstermişti ve kapanışını %17.27’li bir değer kaybı ile gösterdi. Şirket Çarşamba günü geç saatlerde elde ettiği kazançları son çeyrek için hedeflerinden saptığını bildirdi. HP’nin Dow listesindeki eşleri Apple ve Cisco pazar açılmadan önce %0.3 düşüş gösterirken; Apple %0.98 kayıp, Cisco %0.35 kazanımla gün sonu verdi.

Hanoi Konuşmasından Çıkan Baskı

Donald Trump'ın Basın Açıklaması Asya'ya Baskı GetirdiTeknik hisse senetleri, Başkan Donald Trump’ın Hanoi’de düzenlediği basın toplantısından sonra Asya’da satış baskı yaptı. Güney Koreli varlıklar düştü, KOSPI hisse senedi endeksi %1.76 oranında bir kayıp vererek kapandı. (Değişim KOSPI’nın Ekim ayından bu yana en büyük günlük zararını oldu.) Ülke parası ABD doları karşısında %0.5 düştü. Kuzey ve Güney arasında daha yakın bir ekonomik ortaklık ihtimaline duyarlı olan KOSPI listesinde yer alan özellikle inşaat ve ekipman stokları zorlandı.

FX strateji uzmanı Petr Krpata, “Kore’nin kazandığı tepki… Kore Yarımadası’ndaki gerilimler nedeniyle anlam kazanıyor, ancak hiçbir anlaşma maddi bir tırmanma anlamına gelmiyor; bu yüzden büyük bir yayılma görmüyorsunuz” dedi.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Merkez Bankası’nın tahvil portföyü akışını sona erdirme planlarını duyurmaya yakın olduğunu açıklamasının ardından, ABD Dolar Endeksi (DXY) %0.2 düşüş göstermişti. DXY an itibarıyla %0.15 değer kazanımı ile 96,30 seviyesine yükseldi. Endeksin 96,37 noktasında beliren 50 günlük hareketli ortalaması olası bir direnç görülürken, aşağı tarafta 96,21 noktasında bulunan 100 günlük hareketli ortalamayı olası bir destek olarak görebiliriz.

Dün Düşen Asya Bugün Primlenirken, Odak Ticaret Görüşmeleri

Ticaret Görüşmeleri Dünyanın OdağıJaponya’nın Nikkei endeksi, Ocak ayındaki endüstriyel üretim rakamlarının piyasadaki düşük beklentilerin gerisinde kalmasıyla birlikte taze büyüme korkuları kaynağında %0.8 oranında daha düşük bir değerde kapanmıştı. Endeks 1 Mart performansında %1.02 prim gösterdi.

Kasvetli ekonomik veriler de Şangay Kompozit Endeksi ve Hong Kong’daki Hang Seng’i ard arda üçüncü bir aydır sözleşmeli resmi imalat alım yöneticileri endeks rakamları baskısında %0.4 oranında düşürdü.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Amerika’nın 200 milyar dolarlık Çin malı üzerinde tarifeleri %25’e çıkarma tehdidinden vazgeçtiğini belirtmişti. ABD’nin Kuzey Kore müzakerelerindeki bozulma haberine rağmen, piyasalar ticaret görüşmelerine odaklanmış durumda. Ticaret görüşmelerine dair gelecek olumlu bir resmi açıklama görülen primlenmeyi ani bir şekilde sertleştirebilir.

Kore ile ABD arasında bir tür anlaşma yapılması konusunda çok umutlar vardı, ancak pazarın etkisi açısından ABD ile Çin arasındaki ticaret haberine odaklanmanın daha ilginç olduğunu görülmekte. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan ve Almanya’nın enflasyon rakamları ve ekonomik veriler açıklandı. Günün erken saatlerinde yayımlanan İtalyan enflasyon rakamları, piyasa beklentileriyle eşleşti ve ülkenin kamu borcuna ilişkin getiriler göreceli olarak sabit kaldı.

Dünya Rallisinin Desteği 2018 Sorunlarının Giderilmesi

2018 Sorunlarını Giderilmesi Global Endekslere DestekçiAvrupa ticareti, nahoş Asya seansını tekerrür etti. Stoxx Europe 600, öğleden sonra işlemlerinde % 0.3 düşüş göstermişti, endeks bugünkü güncel verisinde ise %0.06 primlem gösteriyor. (Dün endeksin özellikle küresel ticarete ve Asya pazarlarına maruz kalan temel kaynaklar sektörü %2 düştü.)

Dünyanın dört bir yanındaki hisse senetleri 2019’da sert bir yükseliş yaşadı ve 2018’in sonunda varlıklara baskı yapan ekonomik ve politik gelişmelerin çoğunu hafifletti. Bazı yatırımcılar, 2019’daki borsa ivmelenmesinin aşırı derecede abartılı olduğunu öne sürdü.

Bu rallinin temelinde, geçen yıl inşa edilen tüm baskılardan aldığımız rahatlama olabilir. (Faiz oranları, ticaret (ABD-Çin) gerilimlerindeki yumuşama.) Dengedeki işler borsalar için oldukça iyi bir performans vadediyor. % 20’lik bir prim gerçekleşti, böylece herhangi bir zamanda bir düzeltme olması pek muhtemel görülebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu