Yatırım yapmaya başla!

25 Milyon Kişiyi Etkileyen Karar: 17 Ağustos’tan Sonra Onay Yoksa İnternetten Alışveriş de Yok!

BDDK, 27 Ekim 2016 tarihinde aldığı kararları uygulamaya sokuyor. Eğer 17 Ağustos tarihine kadar bankanıza onay vermezseniz internetten alışveriş yapamayacaksınız. İşte detaylar:
25 Milyon Kişiyi Etkileyen Karar: 17 Ağustos’tan Sonra Onay Yoksa İnternetten Alışveriş de Yok!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Türkiye’deki 25 milyon kişiyi etkileyecek bir karar aldı. Dolandırıcılık olaylarının artmasıyla birlikte BDDK çeşitli önlemler almaya karar verdi ve artık uygulanma zamanı geldi. 17 Ağustos itibariyle bankanıza onay vermediyseniz banka ve kredi kartınız internet işlemlerine kapatılacak.

25 milyon banka ve kredi kartı kullanıcısını etkileyen bu karar, bilginiz dahilinde olmayan internet işlemlerinin önlenmesi için alındı.

25 Milyonu Etkileyen Karar

İnternetten alışveriş yapmamış olan birçok kişi, farkına bile varmadan dolandırılıyor. Kart bilgilerinin hacklenmesi veya kopyalanması nedeniyle yaşanan olaylar filmlere bile konu oluyor. Ayrıca teknolojik gelişmelere uzak ve okuryazarlığı olmayan birçok kişinin bile banka veya kredi kartı bulunuyor. Bu kişilerin kötü niyetli kişilerce kandırılması son derece muhtemel bir olay.

BDDK’nın almış olduğu karar, oldukça yerinde bir uygulamadır. Eğer siz internetten alışveriş yapmaya devam etmek istiyorsanız bankanızla iletişime geçmeli ve onay vermelisiniz.

İnternetten Alışveriş için Onay

Alınan karar, bireysel müşterilere verilmiş olan tüm banka ve kredi kartlarını kapsıyor. E-ticaret siteleri, mobil uygulama ödemeleri, online film ve müzik abonelikleri de kapsama giriyor.

Uygulamanın Kapsamı Geniş

Kartınızdan vermiş olduğunuz ödeme talimatları ile kapsam dışında tutuluyor. Eğer kartınızla ilgili açık bir talepte bulunmazsanız 17 Ağustos tarihinde itibaren internetten alışveriş yapamayacağınızı bilmelisiniz. “Yok, ben internetten alışveriş yapmak istiyorum,” diyorsanız banka ve kredi kartına sahip olduğunu bankanın müşteri hizmeti ile iletişime geçmeli, talebinizi iletmelisiniz.

Eğer bu tarihten sonra sahip olacağınız kartlar varsa internetten alışverişe de onay vermeniz gerekiyor. Çünkü kartlar, internet alışverişine kapalı olarak elinize geçecektir.

Onay Yoksa Alışveriş Yok

Kartınızı internetten alışverişe açmak istiyorsanız 3 yoldan yapabilirsiniz. Bankaya giderek, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak veya internet bankacılığı kullanarak talimat verebilirsiniz.

3 Yoldan Onay Verebilirsiniz

BDDK’nın aldığı bu kararın 25 milyon kişiyi ve 176 milyon banka-kredi kartını kapsadığı biliniyor. Yurt içi ve yurt dışı sitelerden yapılacak tüm elektronik ticaret işlemleri, alınan kararın kapsamında yer alıyor. Eğer internetten alışveriş yapan biriyseniz bankanızla en kısa sürede iletişime geçmenizi ve bilgi almanızı öneririz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum