Yatırım yapmaya başla!

13 Milyon Kişi BES’e Zorunlu Olarak Girecek

13 Milyon Kişi BES’e Zorunlu Olarak Girecek

BES sisteminde zorunlu olarak yaptırım artık 250 ve üzeri çalışana sahip olan şirketler için de geçerlidir. Daha önce yapılan açıklamalarda 45 yaş ve üzerinde tüm çalışanların zorunlu olarak BES’e katılması gerektiği söylenmişti. Bunun için ‘Otomatik BES’e Katılacaklara 45 Yaş Zorunluluğu’ haberimizi okuyarak, detaylarını öğrenebilirsiniz. Son yapılan açıklamalara göre de 13 milyon çalışan için emeklilik zorunlu hale geliyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamalarıyla, bireysel emeklilik sisteminin daha da şekillendiğini görüyoruz. Son olarak 3 milyon kişinin zorunlu olarak BES’e dahil edileceği söylendi. Yeni başlayacak olan BES uygulamasında birçok değişiklik ve yenilik yapılmıştır.

Genel Görüş 13 Milyon Kişi Olacağı Şeklinde

45 yaş ve üstü zorunlu olarak BES sistemine dâhil olacağı gibi 45 yaş ve altı da zorunlu olarak dahil olacak. Bu ise şirketler üzerinden uygulamaya konacak. Otomatik katılım uygulaması 250 ve üzeri çalışan sayısına sahip her şirket için geçerli olacaktır. Fakat şirketten herhangi bir kesinti yapılmayacak, kişilerin maaşlarından onların adına açılacak olan hesaplarda birikmek üzere 100’er lira kesilecektir. Şirketlerden herhangi bir kesinti yapılamayacak fakat devletin 100 liranın üzerine bir katkısı olacaktır. Eğer bu sistem çıkmak istenilirse 6 ay süresi vardır. 6 ay sonra yatırılan paralar ve fon getirilerini, çıkmak isterlerse alabileceklerdir. Buradan anlayacağınız ise sisteme zorunlu olarak giren kişiler, serbest olarak çıkabilecekler.

2017 Yılında Uygulamaya Geçiş

Bakan Şimşek açıklamasına göre sistem 2017 yılında uygulanmaya başlayacaktır. Sistem başlamadan önce Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nca değerlendirilecektir. Bakıldığında 250 ve üzeri çalışana sahip olan şirketlere getirilmesi beklenen bu uygulamanın, çalışanlar için sıkıntı olacağı düşünülmektedir. Bu sebeple de sendikalardan tepkiler gelmiştir. İşçi sendikaları rakamın yüksek olduğunun ve asgari ücretin 1.300 TL olarak belirlendikten sonra 100 TL geri alınmasına tepkililer. Ayrıca 6 ay sonra sistemden çıkış serbestliğine de tepkili olduklarını söylemektedirler.

Zorunlu BES Kimler için Geçerli?

Şuan ki görüş 250 ve üzeri çalışana sahip şirketler için geçerli ise 3 milyona yakın bir kişi zorunlu olarak BES’e katılacaktır. Eğer 50 ve üzeri çalışana sahip şirket için uygulamaya konulursa da 6 milyona yakın çalışan sayısı demektir. Fakat beklenen sisteme zorunlu olarak girmesi beklenen rakam ise 13 milyon şeklindedir. Bunun sebebi de muhtemelen Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SGK) kayıtlı 13,9 milyon kişi olmasıdır. Fakat hangi rakam olursa olsun BES sistemine ciddi bir katılım olacağı görünüyor.

Sistem Sayesinde 10 Yılda Ciddi Bir Tasarruf Olması Bekleniyor

Sayın Mehmet Şimşek yaptığı açıklamalarda; zorunlu BES sistemi sayesinde 10 yıl içerisinde 100 milyar TL’yi aşan bir ek tasarrufun, ekonomi içerisine katılmasını beklediklerini söyledi. Ayrıca sadece işçileri değil kamu görevlilerini de kapsayacağı belirtildi. Zorunlu olarak kesilen ücretler ise emeklilik fonlarında değerlendirilecektir.

Zorunlu BES Uygulamasını Toparlamak Gerekirse;

45 yaşını doldurmamış tüm çalışanların sisteme dahil edilmesi bekleniyor. Bu durumda da çalışanların maaşlarından her ay 100’er lira kesilecek. Devlette bu kesintilerin üzerine katkı sağlayacak. Sistemden çıkmak istiyorsanız da 6 ay beklemek zorundasınız. 6 ay bekledikten sonra da 2 ay içerisinde çıkabilmeniz için süre tanınacak. Çıktığınızda da emeklilik fonlarından elde edilen gelirler ile kesintileri geri alabileceksiniz. Şuan ki açıklamalara bakıldığında işverenden herhangi bir kesinti yapılamayacak gibi görülüyor. Uygulama hem özel hem de kamu kurumları için geçerli. 250 ve üzeri çalışana sahip olan bütün şirketler bu koşulları uygulamak zorunda. Daha önceki haberimize göre BES kesintilerine yeni dönem uygulaması getirilmişti. Fakat Şimşek açıklamasında; “Kesinti olarak ise sadece fon işletim ücreti uygulanacak.” şeklinde ifadelere yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Emeklilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum