Yatırım yapmaya başla!

13. İslam Zirvesi Türkiye’nin Ev Sahipliğinde Başladı

13. İslam Zirvesi Türkiye’nin Ev Sahipliğinde Başladı

Bu işlem haftasında yurt içinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Küresel riskler sorunlar ve İslam coğrafyasında yaşanan gelişmelerin konuşulacağı 13. İslam Zirvesi bugün Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor. Gelenekselleşmiş olan zirvenin bu yılki özelliği ise yoğun bir katılımın olması. Bu yıl zirveye 30’u aşkın ülkenin devlet ve hükümet başkanları katıldılar. Zirveye katılanlar arasında öne çıkanlar şöyleydi; Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde. Ayrıca bu yılki zirvenin önemli bir konuğu daha bulunuyor. Bu isim ise AB Konseyi Başkanı Donald Tusk.

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre İslam Zirvesi bu yıl ortalama olarak 2 gün sürecek. Zirveye katılan ülkelerin toplam gayri safi yurt içi hasılası 10 trilyon dolar seviyesinde. Bu veriler ise dünya milli gelirinin yüzde 11’ini oluşturmakta. Ayrıca zirveye katılan ülkelerin 4,2 trilyon dolarlık dış ticareti bulunurken, ülkelerin ihracat hacmi ise 2,1 trilyon dolara kadar ulaşıyor.

Dünyanın en çok ihracat gerçekleştiren İslam ülkeleri hangileri?

Zirve öncesi ülkelerin istatistiki bilgileri de çeşitli kaynaklar tarafından kamuoyuna sunuldu. Kaynaklara göre zirveye katılan ülkeler arasından en çok ihracatı gerçekleştiren ülke 334 milyar dolar ile Suudi Arabistan oldu. İkinci sırada ise 260 milyar dolarla Birleşik Arap Emirlikleri bulunurken, üçüncü sırayı 234 milyar dolarla Malezya aldı. Bu sıralamalar arasında Türkiye ise kendisine 158 milyar dolar ile 5. sırada yer buldu. Ayrıca zirveye katılan İslam ülkelerinin ihracatının yüzde 60’ını petrol, petrol türevleri ve madeni yağlar oluştururken; bu ürünler en çok Çin, Japonya ve ABD’ye satılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum