Paylaşım

13. İslam Zirvesi Türkiye’nin Ev Sahipliğinde Başladı


 

13. İslam Zirvesi bugün Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşiyor. İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen zirveye dair merak edilenler ve ayrıntılar haberimizde;

Bu işlem haftasında yurt içinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Küresel riskler sorunlar ve İslam coğrafyasında yaşanan gelişmelerin konuşulacağı 13. İslam Zirvesi bugün Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor. Gelenekselleşmiş olan zirvenin bu yılki özelliği ise yoğun bir katılımın olması. Bu yıl zirveye 30’u aşkın ülkenin devlet ve hükümet başkanları katıldılar. Zirveye katılanlar arasında öne çıkanlar şöyleydi; Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde. Ayrıca bu yılki zirvenin önemli bir konuğu daha bulunuyor. Bu isim ise AB Konseyi Başkanı Donald Tusk.

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre İslam Zirvesi bu yıl ortalama olarak 2 gün sürecek. Zirveye katılan ülkelerin toplam gayri safi yurt içi hasılası 10 trilyon dolar seviyesinde. Bu veriler ise dünya milli gelirinin yüzde 11’ini oluşturmakta. Ayrıca zirveye katılan ülkelerin 4,2 trilyon dolarlık dış ticareti bulunurken, ülkelerin ihracat hacmi ise 2,1 trilyon dolara kadar ulaşıyor.

Dünyanın en çok ihracat gerçekleştiren İslam ülkeleri hangileri?

Zirve öncesi ülkelerin istatistiki bilgileri de çeşitli kaynaklar tarafından kamuoyuna sunuldu. Kaynaklara göre zirveye katılan ülkeler arasından en çok ihracatı gerçekleştiren ülke 334 milyar dolar ile Suudi Arabistan oldu. İkinci sırada ise 260 milyar dolarla Birleşik Arap Emirlikleri bulunurken, üçüncü sırayı 234 milyar dolarla Malezya aldı. Bu sıralamalar arasında Türkiye ise kendisine 158 milyar dolar ile 5. sırada yer buldu. Ayrıca zirveye katılan İslam ülkelerinin ihracatının yüzde 60’ını petrol, petrol türevleri ve madeni yağlar oluştururken; bu ürünler en çok Çin, Japonya ve ABD’ye satılıyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın