Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

105 Bin Dolar Değerinde Mekanik Bir Dolma Kalem: “RMS05”

105 Bin Dolar Değerinde Mekanik Bir Dolma Kalem: “RMS05”
Son Güncelleme: 
Yorum

Eğer bir şirket yöneticisiyseniz ve sürekli olarak bazı belgelere imza atan ya da yazarlığa merak salmış biriyseniz, elbette ki sıradan kalemler kullanmayacaksınız. Çünkü en az giymiş olduğunuz takım elbise, bileğinizde bulunan saat, ayağınızdaki gösterişli ayakkabılar ve hatta sürmüş olduğunuz pahalı kokular kadar önemlidir kullandığınız kalem. Hem aksesuar niteliği taşıyan hem de işlevsel görevleri olan gereçler de statünüzü göstermektedir.

Çoğu işadamının ortaklık sağlarken veya anlaşmalara imza atarken kullanmış oldukları dünyanın en pahalı kalemleri, bu bireylerin ve şirketlerin gücünü gösteren basit ancak önemli eşyalardan bir tanesidir. Bu nedenle, sporcular için üretilen dünyanın en iyi saatleri arasında bulunan RM 63-01 Dizzy Hands ve Tourbillon RM 27-01 gibi modellerle şöhretini daha da pekiştiren Richard Mille, kalitenin tam olarak dışavurumu olan kalemler de üretmektedir.

Richard Mille, üretmiş olduğu statü göstergesi ürünlere, 105 bin dolar değerinde mekanik bir dolma kalem daha ekledi. Şimdi tasarımı ve fiyatıyla oldukça lüks bir kalem olan RMS05 mekanik dolma kaleminin, neden dünyanın en pahalılarından biri olduğu sorusuna birlikte cevap bulalım.

105 Bin Dolarlık Mekanik Dolma Kalemin Tasarım Özellikleri

105 Bin Dolarlık Mekanik Dolma Kalemin Tasarım Özellikleriİnanılmaz derecede güzel saatler tasarlayan İsviçreli lüks saat üreticisi Richard Mille şirketinin söylediğine göre RMS05 mekanik dolma kalemini geliştirmek, tam dört yılı almış. Koyu gri renkteki NTPT karbon ve Grade 5 titanyum gövdesi bu özel kalemi oldukça hafif ve sağlam yapmaktadır. 30 mikron kalınlığındaki binlerce paralel katman, CNC makinesine girip son şeklini almadan önce, özel bir makinede 45 ve 120 derecelik ısıyla birlikte, 6 barlık basınç ile meydana gelen reçine emdirilmiş karbon fiberlerden oluşmuştur. Kalemin üretiminde kullanılan safir cam ise 12 adet mücevher ile birlikte kalemin arkasında bulunan rodyum kaplama dişlilerin düzgün ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini sağlamaktadır. 2016 verilerine göre dünyanın en çok kazanan tenisçileri arasında yer alan Rafael Nadal’ın en önemli sponsorlarından biri olan Richard Mille, bugüne kadar piyasaya sürmüş olduğu kaliteli ürünler ile farkını ortaya koymuştur.

Richard Mille RMS05 Dolma Kaleminin Mekanik Düzeneği

Richard Mille RMS05 Dolma Kaleminin Mekanik DüzeneğiKalemin mekanik sistemi, bir dakika tekrarlayıcısından esinlenilerek yapılmıştır. Düğmelere ve dişlilerin sistemine dokunduğunuz zaman, yaylar yavaş yavaş kalemin uzunu dışa doğru kaydırabilmek için sabit hızda bir enerji aktarır. Ayrıca, insan gücü gerektiren bir dış kurma kolu koymak yerine Richard Mille, kalemine bir kurma mekanizması yerleştirmiştir. Bu mekanik sistem, kalemin kapağını kapattığınız anda bir sonraki kurulum için yeterli enerjiyi üretebilmek için kalemin ucunu yuvasına geri gönderir.

Kalemin içerisinde bulunan kendinden kurmalı mekanizması, yansıma önleyici 1800 Vickers safir kristal cam sayesinde rahatlıkla görülebilmektedir. Hareket mekanizması hafif ağırlıktaki bir materyalden üretilmiş olup, iskelet halindeki titanyum taban plakası elektronik bir iyileştirme sağlamaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra kalemin köprüsü 5 tabakalı titanyum, mikroblast ve PVD’den oluşmaktadır.

Richard Mille’nin Mekanik Dolma Kalemi Neden Bu Kadar Pahalı?

Richard Mille'nin Mekanik Dolma Kalemi Neden Bu Kadar Pahalı?105 bin dolarlık fiyatı, saf altından yapılmış en pahalı gündelik eşyalar ile yarışabilecek bu kalemin iskeleti, satenle kaplanmıştır. Fazlasıyla lüks bir gereç olan Richard Mille RMS05 mekanik dolma kaleminin ucu ve kapağındaki tokası da 18 ayar altından üretilmiştir. Bu tarz lüks ve işlevsel özelliklerinin yanı sıra, sınırlı sayıda üretilmiş olması da bu etkileyici sanat eserinin fiyatını yükseltmektedir.

Zenginliğin, kalitenin ve lüksün simgesi haline gelmiş, üretmiş olduğu pahalı saatlerle dünya çapında en bilindik aksesuar üreticilerinden biri olan Richard Mille, yüksek fiyat etiketine sahip eşyalar üretmeye devam ediyor. Zarif tasarımı ve işlevselliği ile ön plana çıkan bu eşsiz kalem, neredeyse yeni model lüks bir arabadan daha pahalıdır. Peki, Richard Mille tarafından üretilen RMS05 mekanik dolma kalemine sahip olmak ister miydiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu