Yatırım yapmaya başla!

Zamlanan İç Fıstık Fiyatları Baklava Üreticilerini Zor Durumda Bırakıyor

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Yıldırım, iç fıstığın kilogram fiyatına yılbaşından bu yana ortalama 70 TL'lik zam yapıldığını ve bu durumun sektörü zora soktuğunu söyledi.
Zamlanan İç Fıstık Fiyatları Baklava Üreticilerini Zor Durumda Bırakıyor

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, baklava ve diğer tatlıların olmazsa olmazı iç fıstığın fiyatına yapılan zamdan sektörün oldukça kötü etkilendiğini belirtti. 2019 yılı başında kilogramı 110 TL civarında olan iç fıstığın şu an 180 TL’den satıldığını söyledi. Bununla birlikte son 2 ay içinde fiyatlara getirilen 45 liralık zammın oldukça yüksek bir rakam olduğunu belirtti.

Yıldırım, iç fıstık fiyatına ilişkin bir önlem alınmadığı takdirde Ramazan ayının başlamasıyla birlikte fiyatların kilogram başına 250 TL’ye kadar çıkabileceğini öngördü ve sektörün daha ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabileceğini aktardı.

İç Fıstık Fiyatları 250 TL'ye YükselebilirBaklavanın Türk kültürüne hitap eden bir yiyecek olarak sıkça tüketildiğini ve çok sevildiğini vurgulayan Yıldırım, iç fıstığın baklavanın ana maddelerinden biri olduğunu belirtti. Son yıllarda yurt dışında da severek tüketildiğini ekledi.

İç fıstık fiyatlarının özellikle son yıllarda sürekli zamlanmasından yakındı. Tüketicilerin yanı sıra başta baklava üreticilerinin zor durumda kaldığını ifade etti. İç fıstıktaki bolluğun her yıl değiştiğini ve 2019 genelinde miktarın az olduğunu söyleyen Yıldırım, stokçuların rekoltedeki düşüklüğü bahane ederek ürünü stoklamaya yöneldiğini aktardı. Ardından fiyatların kademeli bir şekilde arttığını ve ciddi rant elde edildiğini belirtti.

Gaziantep başta olmak üzere Türkiye’de kayıt dışı fıstık satışlarının oldukça yaygın olduğuna dikkat çeken Yıldırım, bakanlıktan önceki yıllarda önlem talep ettiklerini hatırlattı. İç fıstığın şu sıralar kilogramı 180 TL’den satıldığına yeniden değindi ve kargo ile KDV bedeliyle birlikte ortalama 190 TL’ye mal olduğunu açıkladı.

Yıldırım, iç fıstığın yılbaşından bu yana %64 ve son 2 ay içinde %33 zamlandığına işaret etti. Gaziantep’teki fıstık üreticilerini fiyatları düşürmeye çağırdı.

Fıstık Fiyatları DüşürülmeliBölgede fıstık fiyatlarını artıran bazı büyük stokçular olduğunu belirtti ve fiyatlara yapılan zamlardan bazı karaborsacı ve stokçular dışında kimsenin memnu olmadığını açıkladı. Artışın önüne geçilmezse sonraki dönemlerde sektörün ciddi zarara uğrayacağı konusunda uyardı.

İç fıstığa zam gelmesi nedeniyle baklavaya zam yapmanın doğru bir adım olmadığını ifade eden Yıldırım, böyle yaparak ancak satışların azaldığını, daha etkili ve kalıcı çözümler üretmek gerektiğini aktardı. Fiyatlarda düşüş talebini iletmek üzere Tarım ve Orman Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle görüşüleceğini duyurdu.

Şu an kaliteli bir fıstıklı baklavanın kilogram fiyatının 100 TL civarında olduğunu açıkladı. 1 kilogram kaliteli baklavada baklavada fıstık ve tereyağı maliyetinin ortalama 40 TL olduğunu belirtti. Duruma çözüm odaklı yaklaşan Yıldırım, fıstık ticaretinde kayıt dışı satımların önüne geçilmesi gerektiğini belirtti. Fıstıktaki zamlanmanın sürmesi durumunda ithalata yönelmenin doğru olacağını ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum