Yatırım yapmaya başla!

Yurt İçi Piyasalarda Erken Seçim ve TCMB İzleniyor

Yurt İçi Piyasalarda Erken Seçim ve TCMB İzleniyor

Yurt içinde yaşanan gelişmeler erken seçim ihtimalini gittikçe güçlendiriyor. Öte yandan TCMB’nin açıklamaları da yakından izleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından dün yapılan açıklamaların ardından, Türk lirası ve tahviller kayıp vermeye devam etti. Dolar/TL 2.90’ın üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı. Euro/TL ise 3.1985 seviyesine ulaştı. BIST 100 Endeksi %0.54 yükseldi ve 76.371 puanı gördü.

Bugün, TCMB’in her ay ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantı yapılacak. Oldukça önemli olan bu toplantı sonrası başkan Erdem Başçı’nın mantığı ve planlarının daha iyi anlaşılması bekleniyor.

Merkez Bankası eski danışmanlarından Murat Üçer konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Banka kayıtsız görünürken, hareketsiz kalarak oldukça riskli bir yola girdi. Ayrıca politika sadeleştirmesinden bahsederken, ne demek istediği konusunda bir rehberlik sunmadı. Bunun yerine likidite tedbirleri üzerine hayal kırıklığı yaratan basit bir not yayınladı,” dedi.

İstanbul Morgan Stanley ekonomistlerinden Ercan Ergüzel ise, yol haritasında daha fazla açıklık istediğini ifade etti ve “Merkez Bankası’nın oldukça etkili faiz koridorunu bir süre daha devam ettireceğini görmek umut verici,” dedi.

İstanbul’daki Türk Ekonomi Bankası AŞ baş ekonomisti Selim Çakır, yolladığı raporda şu sözlere yer verdi; “Dünkü faiz kararı piyasalardaki paniğin durması için altın bir fırsattı. Artan ülke içi siyasi belirsizlikler ve gelişen ekonomilerden sermaye çıkışları ile birlikte piyasalar, muhtemelen Merkez Bankası’nın faizde değişikliğe gitmesi için çok fazla bekleme konusunda yeterince sabırlı olmayacak,” dedi.

Ülke genelinde Ankara gündemine bakıldığında, erken seçimin en önde gelen konu olduğu görülüyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu dün akşam hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iade etti. Kurallar gereği Cumhurbaşkanının bu görevi en fazla oy alan ikinci parti liderine, yani CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na vermesi gerekiyor. Ancak gelen haberler arasında Erdoğan’ın böyle bir girişimde bulunma eğiliminde olmadığı, iki aylık bir seçim hükümeti üzerinde durduğu yönünde gözüküyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum