Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yükselen İtalyan Borsasının Yıldızı Yatırım Bankası Mediobanca Oldu

İtalyan hizmet sektörü Haziran'da 3 yılın en güçlü büyümesini kaydederken borsa yükseldi. Yatırım bankası Mediobanca hisseleri ise endeksin yıldızı oldu.
Yükselen İtalyan Borsasının Yıldızı Yatırım Bankası Mediobanca Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

İtalyan gösterge endeksi FTSE MIB, bugün açıklanan nihai PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileriyle yükseldi.

Geçen haftanın son işlem gününde 25,282.41 puanda kapanan FTSE MIB Endeksi, bugüne 25,270.55 puanla düşük başlasa da sonrasında güçlü yükseldi. Bu arada İtalyan borsa endeksinin en güçlü yükselişi Mediobanca tarafından kaydedildi.

İtalyan yatırım bankasının yükselişi, milyarder Leonardo del Vechio’nun bankadaki hissesini yüzde 18,9’a çıkardığı yönündeki haberlerle yönlendirildi.
İtalya Mediobanca Hisse Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Cuma günü 9,86 euroda kapanış yapan MB kodlu hisseler güne yatay başladıktan sonra 10,03 euroya kadar yükseldi.

Bu, 10,12 euro olan rekora yaklaşırken hisse senetleri TSİ 14.30 sıralarında yüzde 1,6 kazançla ilerliyor. Son veriler ışığında endeksin 5 günlük getirisi yüzde 1,48 olurken 3 ayda yüzde 6’ya yakın değerlendi. Yıl başından bu yana ise yüzde 33’e yakın kayda değer artış gösterdi.

Veri cephesinde İtalya Hizmet PMI, yeniden açılma planı ilerledikçe müşteri talebindeki keskin yükselişin ortasında 3,6 puan arttı.

Katılımcıların daha gevşek COVID-19 kısıtlamalarına ve ardından birçok şirketin yeniden açılmasına atıfta bulunmasıyla müşteri talebinde yeni bir yükselişin ortasında büyüme oranı Ocak 2018‘den bu yana en güçlüsü oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu