Yatırım yapmaya başla!

Yolcu Sayısındaki Artış Hava Taşımacılığı Şirketlerine Olumlu Yansıyabilir

Ülke genelinde toplam havayolu kullanan yolcu sayısında kaydedilen artış, ilgili şirketler için olumlu olarak yorumlanırken bu şirketlerin borsada işlem gören senetlerine de bir pozitif yansıma bekleniyor.
Yolcu Sayısındaki Artış Hava Taşımacılığı Şirketlerine Olumlu Yansıyabilir

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında yer alan verilere göre Eylül ayında dış hatlar yolcu satısında %12.21’lik bir atışla 10.9 milyona ulaşmış. İç hatlar yolcu sayısı ise %2.7’lik bir düşüş kaydederek 9.87 milyona gerilemiş. Geçtiğimiz ayda toplam yolcu sayısı %4.4 artış sağlarken 20.79 milyona ulaşmış. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki toplam yolcu sayısı %1 artarken, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki toplam yolcu artışı da %4 olarak gerçekleşmiş. 

Bu gelişmenin havayolu şirketleri için olumlu yansıyabileceğini tahmin edebiliriz. Sektörden Türk Hava Yolları, Pegasus ve TAV Havalimanları olarak olumlu bir yansıma kaydedebilecek şirket hisselerine piyasalar bazlı bakacak olursak;

Türk Hava Yolları Ukrayna uçuşlarına ek sefer getiriyor.

Fazla Talep Ek Seferlerle KarşılanacakTHYAO’nı gün içinde %1.52 primlenerek 17,34 TL’den izliyoruz. Bir önceki gün kapanışı 17,08 olarak gerçekleşen hissenin haftalık farkı eksi %9.21, aylık değişimi ise artı %2.18 olarak karşımıza çıkıyor. Değişim oranları bazlı hisse yatırımına baktığımızda trade için ciddi fırsatlar verse de riskli ancak aylık bazda işlemleri karlı gerçekleşmiş. Vadeli THYAO kontratında da olumlu bir havayı gözlemlediğimiz veriler doğrultusunda söylemek mümkün olabilir.

Haber akışında dün takip ettiğimiz Türk Hava Yolları’nın Lviv seferlerini artıracağını takip etmiştik. Şirket Ukrayna’nın Lviv şehrine gerçekleştirmekte olduğu haftalık tarifeli 7 uçuşunu 10’a yükselteme kararı almıştı. 28 Ekim 2018’de başlayacak ek seferler 2019 Mart ayına kadar devam edecek. Artan yolcu nedeniyle ek seferlerin planlanması firma girdileri açısından olumlu değerlendirilebilir.

PGSUS satış bazlı furyadan payını alıyor.

PGSUS Satıcılı Piyasalardan Payını AlıyorPGSUS aylık bazda ele alınacak zirve noktasına gelerek yatırımcılarına karlı işemler yaptırmıştı. 28,26TL seviyeleriyle aylık tepe noktasını kaydettiğimiz hissenin 262728 rakamları civarında al sat fırsatları verdiğini grafiğinden incelemiştik. Dünkü kapanışını 24.08 TL’den kapatan kağıt bugün %0.50’lik bir değer kaybıyla 23,96 TL’den işlem görüyor. 

TAVHL aylık düşük noktasına yakın seyrediyor.

TAVHL Düşük Grafikler ÇiziyorTAVHL piyasanın öneri listelerinde takip ettiğimiz bir BIST argümanıydı. Analistlerce hedef fiyatında geçtiğimiz dönemler bazlı 50 TL’li rakamlardan bahsediliyordu. 3. Havalimanı karayolu taşıma ihalesini firmanın iştirakinin de arasında bulunduğu bir konsorsiyum kazanmıştı. Ancak ihalenin iptalinden sonra TAVHL’de bir düşüş kaydettik. 

Dün kapanışını 30.62 TL’den kapatan hisse bugün işlemlerine %2.29 değer kaybıyla 29,92 TL civarından devam ediyor. Ay içersinde takip ettiğimiz hisse senedinin 30 günlük dip noktası 29,80 ve tepe noktası 32,24 olarak karşımıza çıkıyor. Aylık dip noktasına yakın seyreden TAVHL’yi yakından takip ediyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum