Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Ekonomisine 5 Yılda 1,5 Milyon Yabani Zeytin Ağacı Kazandırıldı!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan plan kapsamında, Türkiye ekonomisine kazandırılan yabani zeytin ağaçlarının adeti son 5 yıl içinde ortalama 1,5 milyona ulaştı.
Türkiye Ekonomisine 5 Yılda 1,5 Milyon Yabani Zeytin Ağacı Kazandırıldı!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2015 yılında başlatılan “Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyonu Eylem Planı” projesi, 5 yıl içinde 1,5 milyon yabani zeytin ağacının Türkiye ekonomisine kazandırılmasını sağladı. Aynı proje ile Türkiye’de bozuk orman grubuna giren 100 bin dekarlık alan da iyileştirme çalışmalarıyla rehabilite edildi.

Delice projesi ile 69 bin 820 adet zeytin fidanı dikilmesi ve orman vasfındaki arazilerde 1,430,180 adet yabancı zeytin ağacının aşılanacağı belirtilmiş ve bu kapsamda Türkiye ekonomisine yıllık 50 milyon TL katkı sağlanacağı açıklanmıştı.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgi, Tarım ve Orman Bakanlığı kapsamında yürütülen ormancılık faaliyetlerinin tamamında bu sektörle uğraşan vatandaşların gelir ve refah seviyesini artırmak için yüksek gelir getiren ağaçlandırma çalışmalarına oldukça özen gösteriliyor.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde yürütülen faaliyetler ile ceviz, badem, dut, kestane, trüf ormanı, salep gibi ürünlerin üretimi için ormanlar kuruluyor ve gönüllü olan vatandaşlara çok sayıda fidan dağıtılıyor.

Türkiye'de Orman KuruluyorSözü edilen çalışmalar, belirlenen programla birlikte 5 yıllık eylem planları kapsamında yapılıyor. “Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyonu Eylem Planı” da bu doğrultuda 2015-2019 yıllarında faaliyetlerde bulundu. Bu planla başta Akdeniz ve Ege Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgesinde bulunan 316 köydeki yabani zeytinlerin üretiminin artırılması sağlandı.

Yabanilerin yanı sıra yerel zeytin türlerinin de popülasyonuna zarar vermeyecek şekilde ve bulunduğu bölgeye uygun olarak aşılanmasıyla Türkiye’nin zeytin üretim miktarında artırıma gidilmesi amaçlandı.

Bununla birlikte kırsal kesimlerdeki ekonomik çalışmaların çeşitlendirilerek farklılaştırılması, bu bölgelerdeki halka yeni alanlarda istihdam sağlanması ve çalışan vatandaşların elde ettiği gelirin yükseltilmesi de çalışmanın amaçları arasında bulunuyor.

2018-2019 döneminde ihracatta Cumhuriyet rekoruna imza atan Türk zeytini, Türkiye’de bulunan yaklaşık 158 milyon zeytin ağacı ile bu rekorunu tazeleyecek gibi görünüyor.

Türk Zeytini Rekor TazeleyecekTürkiye zeytin üretiminde dünya dördüncüsü olurken, zeytinyağında ise dünya çapında altıncı sırada yer alıyor. Öte yandan Delice Planı kapsamında şimdiye kadar 174 bin 447 zeytin fidanı dikimi yapıldı ve 1 milyon 444 bin 655 ise aşılanarak Türk ekonomisine kazandırılan yabani zeytin ağacı sayısına işaret etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum