Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bankacılık Endeksi Negatif Görünüme Rağmen Güçlü Yükselişini Sürdürüyor

Bankacılık endeksi, Türk bankalarının not görünümleri negatife çekilirken %2'yi aşan yükseliş göstermeye devam ediyor.
Bankacılık Endeksi Negatif Görünüme Rağmen Güçlü Yükselişini Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul’da yurt içinde Türk lirasının zayıflığına rağmen olumlu görünüm devam ediyor. Endeks, yeni haftanın ilk işlem gününde pozitif seyrini korurken %3,5’e yakın yükseliş gösteriyor ve 2108,42 puanla tüm zamanların zirvesini gördü.

BIST 100 endeksindeki pozitif hava, bankacılık endeksinde de gözleniyor. Üstelik uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in 13 Türk bankanın görünümünü negatife çekmesine rağmen endeks güçlü yükseliyor.

Fitch Ratings, parasal gevşemenin erken bir hamle olduğunu ve yurt içinde güveni bozduğunu ifade edereken Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatife indirmişti. Bu hamlenin ardından 13 Türk bankasının görünümünü de negatif olarak revize etti. Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Türk Eximbank, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Türkiye Emlak Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası gibi daha birçok ismin görünümü durağandan negatife indirildi.

Sektörde bu gelişmeler yaşanırken, Borsa İstanbul Bankacılık Endeksi (XBANK) TSİ 15:14 sularında %2,19 oranında artıda 1705,62 puanda seyretmeye başladı.
Bankacılık Endeksi %2,19 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

XBANK geçen hafta Perşembe günü 1730,69 puana kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmişti. Ardından kazanımlarına bir miktar ara veren endeks, Cuma günkü işlemlerde 1649,9 puana kadar geriledi.

Geçen haftanın kapanışını 1669,03 puandan gerçekleştiren bankacılık endeksi, yeni haftaya 1671,55 puandan başlangıç yaptı. Açılışın ardından kısa süreliğine 1658,72 puana gerileyen endeks, daha sonra güçlü yükseliş kaydetmeye başladı. Öğleden sonraki işlemlerde 1710 puan sınırında hareket etti.

Endeksin yukarı yönlü ivmesinin devam etmesi durumunda 1725,24 ve 1743,71 puanda bulunan direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 1673,51 ve 1640,25 puandaki destek noktaları izlenecek.

Bankacılık endeksinin performansı incelendiği zaman; haftalık bazda %2,04 oranında değer kazandığı görülüyor. Aylık %15,07 oranında yükselen endeks, geçen yılın aynı zamanına göre %14,83 oranında daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu