Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fon ve Mevduatlar için Kritik Gün! Bugün O İndirim Son Buluyor

Borsa ile yarış halinde olan yatırım fonu ve mevduat tarafı için kritik gün bugün. Mevduat hesapların cazibesini artıran stopaj indirimi bugün son bulacak.
Fon ve Mevduatlar için Kritik Gün! Bugün O İndirim Son Buluyor
HABER GİRİŞ

Bu hafta 10 bin puanın üzerine çıkarak gözleri üzerine çeken Borsa İstanbul’da ortam yükselişe uygun görünmeye devam ediyor. Borsanın ezeli rakibi olarak görülen TL mevduat hesaplarının cazibesini sorgulatacak gelişme ise yarından itibaren kendini gösterecek.

Yatırım fonlarında vergi muafiyeti ve TL mevduat hesaplarda gelir vergisi stopaj indiriminde son güne gelindi. Türk lirası mevduatlarda uzun süredir uygulamada olan gelir vergisi stopajında indirim bugün itibarıyla bitiyor.

30 Nisan 2024 tarihine kadar açılan hesaplarda stopaj oranında indirim uygulanıyor iken 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren oranın yüzde 15’lere kadar çıkabileceği planı yüksek sesle konuşuluyor.

Bugün son bulacak olan mevcut düzenlemede TL mevduat hesaplarda gelir vergisi stopaj oranı 6 aya kadar olan vadede yüzde 5 olarak uygulanırken, 1 yıla kadar olan vadelerde yüzde 3; 1 yıldan fazla olan vadelerde ise yüzde 0 olarak belirlenmişti.

Söz konusu uygulamanın mevduat hesapları cazip kılarken, vergi gelirini ise azalttığı konuşuluyordu.

GCM Yatırım Banner

Prof. Dr. Şenol Babuşcu, geçen hafta sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuruda, mevduat faiz gelirlerine yönelik yeni düzenlemenin yolda olduğu haberini vermişti.

Babuşcu, “1 Mayıs’tan itibaren mevduat faiz geliri üzerinden alınan gelir vergisi stopajı yüzde 5’den yüzde 15’e yükselecek” diyerek, mevduat tarafında enflasyonun etkisinin daha belirgin olarak hissedileceği gerçeğini gündeme getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.