Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street Cuma Günü Düşerken, Haftalık Bazda Kazandırdı ve Yatırımcılar Fikir Ayrılığına Düştü

Haftanın son işlem gününde değer kaybı gösterirken, aynı periyotta primli kapanış gerçekleştiren ABD borsa endeksleri; fikir ayrılığındaki yatırımcı görüşleri ve gelişmeler.
Wall Street Cuma Günü Düşerken, Haftalık Bazda Kazandırdı ve Yatırımcılar Fikir Ayrılığına Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Dow Jones Endüstri Ortalaması artan belirsizlik karşısında borsadaki esnekliğin bir işareti olan art arda yedinci haftalık kazancını belirlemek için Cuma gününün kapanış ziline kayıplı bir grafik çizdi ve haftanın son işlem gününü negatif kapattı.

Öğleden sonra bir geri dönüş, daha önce 285 puanın altına düştükten sonra mavi çip endeksini 63.20 puan düşürdü. Endeks, seansın son 10 dakikasında yükseldi. Haftada %0.2’lik bir kazanç elde etmek için piyasanın sekiz hafta boyunca yükseldiği gün oldu. (Kasım 2017’den bu yana en yüksek kazanım gösteren çizgi.)

Blue Chip (Mavi Çip) argümanları poker oyunundaki pullardan gelmekte. Rengini de oradan alan finansal bünyesinde Dow Jones Endüstri Endeksi bileşenleri gözlenebilir. Riski ve volatilitesi en düşük gözlenen varlıkları temsil eder.

Bağışıklık Kazanılan Hareketler Başlığı ve ABD Tarafı Negatifliği

alışkın Olunan Süreçler DeğerlendirmesiBüyüyen yatırımcıların Avro Bölgesi’nden gelen sarsıntılı ekonomik verilerden rahatsızlık duyması, ticaretin belirsizliği ve kurumsal kazancı zayıflatma konusundaki endişeler nedeniyle hisse senetleri günün erken saatlerinde baskı altında gözlenmişti.

Yatırımcılar Perşembe günü Avrupa Komisyonu’nun Almanya ve İtalya için büyüme tahminlerini düşürdüğü dönemde sarsıldı ve İngiltere Merkez Bankası yavaşlayan küresel ekonomi hakkında bir uyarı verdi. O günün ilerleyen saatlerinde Beyaz Saray’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow, ABD ve Çin’in hala bir ticaret anlaşmasını güvenceye almaktan “uzak” olduğunu söylemişti.

Morgan Stanley Yatırım Yönetimi’nden Andrew Slimmon, “Endişeliyim” demişti. Veriler ışığında yatırımcı tarafında küresel büyüme her zaman bir endişe barındırsa da, son zamanlarda şirket kazançlarındaki yavaşlama belirtilerine odaklandığında bağışıklık kazanılmış gündemlerin daha derininde bir sorun ile karşı karşıya kalınabileceği düşünülebilir.

İlk çeyrek için, S&P 500’deki şirketlerin yıldan yıla ilk kar düşüşlerini yaklaşık üç yıl içinde toparlamaları bekleniyor. Son haftalardaki tahminlerin hızlı düşüşü, art arda iki çeyreklik daralma endişelerine neden oldu.

Wall Street Haftalık Bazda Kazanç Verirken Zıt Yatırımcı Görüşleri

New York Barsaları Kazandırırken Yatırımcıların Ayrılan GörüşleriDow Jones sanayicileri günü 25.106.33 puanda kapatırken, günlük bazdaki değişim %0.25  düşüş olarak kaydedildi. S&P 500 1.83 puana tekabül eden % 0.07 artışla 2.707,88 seviyesine yükselirken, Nasdaq % 0.14 artışla (+9.98 puan) 7.298,20 seviyesine yükseldi. Wall Street’in üç endeksi de haftayı primlenme ile sona erdirdi.

Kazanç raporları bireysel hisse senetlerini etkiledi. Skechers USA, ayakkabı şirketinin beklenenden daha güçlü bir ilk çeyrek görünüm sunmasından sonra 4.19 $ getiri ile %15.12 artış gösterdi ve hisse senedi 31.91 $’a yükseldi. Mattel, sonuçlarının analistlerin kazanç ve gelir tahminlerini artırmasının ardından %23 artışla (2.87 $) 15.23 $’a yükseldi. Hasbro hisseleri, oyuncak şirketi üç aylık bir düşüşe geçtikten sonra %0.95 düşüşle 89.39 $’a geriledi.

Kurumsal rehberlik niteliğindeki verilerin zayıflatması ve Avrupa’daki hayal kırıklığı yaratan bazı ekonomik açıklamalara rağmen, birçok yatırımcı küresel ekonomi trafiğinin artacağına dair inananlarını korumaya devam ediyor. Yatırımcıların, özellikle gelişmekte olan pazarlarda ve ABD’de hisse senetleri piyasasında hala fırsatlar bulabileceğine inanan analistler de dikkat çekiyor. Ve durgunluğa işaret eden veri akışının çok da kötü bir senaryoda olmadığını vurguluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu