Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aracı Kurum Anadolu Efes Dedi! Yüksek Değer Ucuz Fiyat

Tera Yatırım tarafından bugün paylaşılan rapor Anadolu Efes'in piyasa değeri ile ilgili çarpıcı tespitlere işaret etti. Detaylar haberin içerisinde;
Aracı Kurum Anadolu Efes Dedi! Yüksek Değer Ucuz Fiyat
HABER GİRİŞ

Tera Yatırım tarafından bugün Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. (AEFES) hissesine ilişkin araştırma raporu paylaşıldı. Aracı kurum, Anadolu Efes’in Türkiye ve farklı ülkelerde pazar lideri olan konumuna göre piyasa değerinin ucuz olduğuna işaret etti.

Şirket paylarının yabancı yatırımcılar tarafından da ilgi odağı olduğuna vurguda bulunularak, halka açık olan takas dağılımında yabancı payının 2023’te yaklaşık yüzde 58,74 seviyesinde gerçekleştiği bildirildi.

Tera Yatırım, Türkiye’nin ortodoks politikalara dönüş ile yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’a ilgi artışı gösterebileceği senaryoya ilişkin de şirket hakkında görüşlerini sundu. Aracı kurum, Anadolu Efes’in ön plandaki şirketler arasında yer alacağı yönünde tahminini dile getirdi.

Mevcut durumda ise Anadolu Efes’in yüzde 58,16 ile Borsa İstanbul’da yabancı takas oranı en yüksek 7’nci şirket konumunda olduğu ve olumlu anlamda dikkat çektiği vurgulandı.

Meşrubat sektöründe Anadolu Efes’in iştiraki olan Coca-Cola İçecek (CCI) tarafında ise yüksek marka gücü, kârlılık ve devam eden satın alımlarla organik büyümenin devam edeceği ve bunun olumlu katkı sağlamayı sürdüreceği öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

CCOLA’nın mevcut piyasa değeri ve Anadolu Efes’in sahip olduğu yüzde 50,26 ortaklık payı ile fiyatlamanın Anadolu Efes için önemli düzeyde iskonto barındırdığını ileri sürüldü.

Anadolu Efes iştiraki olan Coca Cola İçecek’in yüzde 84,18 ile Borsa İstanbul’da yabancı takas oranı en yüksek olan 2’nci şirket olduğu da bildirildi.

Borsada AEFES koduyla işlem gören şirket hissesi yıllık bazda yatırımcısına yüzde 203,18 oranında prim sağladı. Aylık bazda yüzde 19,68 artan hisse, haftalık ise yüzde 5,16 yükseldi.

Gün içinde 183,4-187,3 lira aralığında işlem gören AEFES payları TSİ 14.35 itibarıyla yüzde 1,1 artışlar 184,5 lira oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.