Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halkbank’tan ABD’deki Davayla İlgili Kritik Açıklama Geldi

Halkbank, KAP üzerinden yaptığı açıklamada ABD’deki ikinci hukuk davasında banka lehine bir karar verilmesi halinde davanın yargılamaya gitmeden düşeceğini paylaştı. İşte detaylar;
Halkbank’tan ABD’deki Davayla İlgili Kritik Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Halkbank, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) uzun süredir devam eden dava hakkında önemli açıklamalar yaptı. 27 Mart 2020 tarihinde banka hakkında açılan tazminat talepli birinci hukuk davasının (Owens davası) tüm yargı süreçlerinin tamamlandığı ve 8 Ocak tarihinde Halkbank lehine sonuçlandığı belirtildi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan paylaşımda, 26 Temmuz 2023’te açılan tazminat talepli hukuk davasında ABD Güney New York Bölge Mahkemesi’nin (Hughes davası) savcılığın talebine istinaden 1 Mayıs 2024’te verdiği karar ile Halk Bankası hakkındaki ceza davası sonuçlanana kadar hukuk davasındaki tüm yargı süreçlerinin durdurulmasına hükmettiği ifade edildi.

Bu kapsamda Banka hakkındaki ceza davasında nıhai karar verilene kadar ikinci hukuk davasının (Hughes davası) askıya alındığı paylaşıldı.

“Temyiz Süreci Sürüyor”

Halk Bankası, ceza davasında ise Bankanın devlet dokunulmazlığı gerekçesiyle davanın reddedilmesi yönündeki temyiz sürecinin devam ettiğini hatırlattı. 28 Şubat 2024’te Birleşik Devletler İstinaf Mahkemesi’nde sözlü savunma duruşma gerçekleştiğini, ancak mahkemenin konuya ilişkin bir karar vermediğini kaydetti.

İkinci İstinaf Mahkemesinin Halkbank lehine bir karar vermesi halinde davanın yargılamaya gitmeden düşeceği, aleyhte karar vermesi durumunda ise Bankanın yasal itiraz haklarını kullanacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Neler Olmuştu?

Federal savcılar, 2019 yılında İran’a yönelik yaptırımların delinmesine yönelik suçlamayla Halk Bank’a dava açtı. Suçlamaya göre Halkbank, ABD’nin yaptırım uyguladığı İranlı kuruluşlar adına işlem yapmak için ABD finans sistemini kullandı. 2019’da federal savcılar, ambargo alındaki İran’ın 20 milyar dolarlık petrol ve doğal gaz gelirlerini aklamasına yardım ettiği gerekçesiyle Halk Bank’ı suçlamıştı.

ABD’li savcılar, Halkbank’ın petrol gelirlerini altına ve daha sonra nakde çevirerek İran’ın çıkarına olacak şekilde kullanılmasına yardım ettiğini öne sürmüştü.

Halkbank ise tüm süreç boyunca kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın