Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kârı Düşen Banka için Aracı Kurumdan Tavsiye

Yapı Kredi Bankası'nın 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarının ardından Tera Yatırım bugün değerlendirme raporunu paylaştı. Ayrıntılar haberde;
Kârı Düşen Banka için Aracı Kurumdan Tavsiye
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsada işlem gören şirketler 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıklamaya devam ediyor. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden bugün Yapı Kredi Bankası (YKBNK) Ocak-Mart 2024 dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Tera Yatırım ise bugün Yapı Kredi Bankası’na ilişkin şirket değerlendirme raporunu paylaştı. Aracı kurum, bankanın tahminlerle paralel olarak 1Ç24’te 10.302 milyon lira konsolide olmayan net kâr açıkladığına işaret etti.

Bu kapsamda Yapı Kredi Bankası’nın net kârı 1Ç24’te bir önceki yıla kıyasla yüzde 18 ve bir önceki çeyreğe göreyse yüzde 47 azalarak yüzde 23 öz sermaye kârlılığına ulaştı.

Analizler, bankanın kâr/zarar kalemlerinin büyük ölçüde beklentilerle paralel seyrettiğini gösterdi. Ticari kazançlar, komisyonlar ve diğer gelirlerde hafif artışlar gözlemlenirken, karşılıklar ve faaliyet giderleri tahminlerin biraz üzerinde gerçekleşti.

Bankanın Pazar Payındaki Kazanımları Arttı

Yapı Kredi Bankası’nın detaylı incelemesinde, kredi defteri dışındaki tüm segmentlerde pazar payı kazanımlarının etkisiyle genişlemeler yaşandığı görüldü.

GCM Yatırım Banner

Mevduatlar da çeyreklik bazda yaklaşık yüzde 9 oranında büyüme gösterdi. Ancak swapla düzeltilmiş net faiz marjında çeyreğe göre yaklaşık 300 baz puanlık bir düşüş yaşandı.

Aracı kurum böylece banka yönetiminin, 2024 hedeflerini koruduğuna işaret etti. Hedefler arasında TL kredilerde reel büyüme, düşük tek haneli YP kredi büyümesi, net faiz marjında daralma, kurla düzeltilmiş risk maliyeti, komisyon artışı ve faaliyet giderlerindeki büyüme gibi unsurlar bulunuyor.

Tera Yatırım, bankanın performansının biraz zayıf olduğunu ancak yönetimin 2024 bütçe tahminlerine sadık kaldığını değerlendirdi. Aracı kurumun hisse senedi değerlemeleri ise makul seviyelerde kaldı.

Aracı kurum Yapı Kredi payları için hisse başına 35,93 lira olan 12 aylık hedef fiyatının, yüzde 4’lük temettü verimi dahil toplam yüzde 15’lik bir getiri potansiyeli sunduğunu kaydetti. Bu sebeple Tera Yatırım, YKBNK için Piyasa Ağırlığında Taşı tavsiyesini sürdürdü.

Borsada YKBNK koduyla işlem gören şirket hissesi yıllık bazda yüzde 242,45 oranında yükseliş gösterdi. Hisse aylık bazda yüzde 14,11 oranında yükselirken, haftalık bazda yüzde 0,32 değer kaybetti.

Finansal sonuçlarını açıklamasının ardından YKBNK payları bugün TSİ 15.32 itibarıyla yüzde 3,59 düşüşle 31,14 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.