Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Banka Hissesi için Yeni Hedef Fiyat 71 Lira Oldu!

Akbank'ın 2024 ilk çeyrek finansal performansı ve Yapı Kredi Yatırım'ın analiz raporuyla birlikte, bankanın beklenenin üzerindeki net kârı ve artan hedef fiyatı dikkat çekti. İşte detayar;
O Banka Hissesi için Yeni Hedef Fiyat 71 Lira Oldu!
HABER GİRİŞ

Akbank (AKBNK) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden 2024 yılı ilk çeyreğine ilişkin 30 Nisan’da finansal sonuçlarını paylaştı. Net kârı çeyreklik bazda yüzde 12 azalan banka paylarına ilişkin bugün Yapı Kredi Yatırım’dan araştırma raporu geldi.

Akbank’ın net kârı Ocak-Mart 2024 döneminde piyasa beklentisi olan 12.8 milyar TL seviyesinin üzerinde 13.2 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Yapı Kredi Yatırım raporunda, bankanın açıklanan finansal sonuçlarının genel hatlarıyla beklentileriyle yakın geliştiğine işaret etti. Beklenti altında karşılık giderleri ve düşük efektif vergi oranı sebebiyle net kârın ise beklentilerinin sınırlı üzerinde kaydedildiğini bildirdi.

Akbank’ın 1Ç24 net kârının piyasa beklentisinin yüzde 3 üzerinde gerçekleştiği bildirilerek, aracı kurum bankanın sonuçlarını hisse için nötr olarak değerlendirdi.

Aracı kurum tahminlerini ise ilk çeyrek gerçekleşmeleri ışığında revize ettiğini aktararak, yılın başındaki tahminlerimizden daha olumlu ilk çeyrek sonuçları sebebiyle 2024/25 net kâr tahminlerini sırasıyla yaklaşık yüzde 10 ve yüzde 20 yukarı yönlü revize etti.

GCM Yatırım Banner

AKBNK payları için 12 aylık hedef fiyatını ise yüzde 19 getiri potansiyeli ile 58 liradan 71 liraya yükseltti.

Getiri potansiyelinin ortalama öz kaynak maliyeti varsayımı olan yüzde 29’un altında olması sebebiyle ise tavsiyesini “TUT” olarak revize etti.

Borsada AKBNK koduyla işlem gören şirket hissesi yıllık bazda yatırımcısına yüzde 278,06 oranın prim sağladı. Aylık yüzde 21,65 yükselen hisse, haftalık bazda yüzde 3,57 oranında değer kaybettti.

Gün içinde 58,05-60,4 lira aralığında işlem gören hisse TSİ 18.00 itibarıyla yüzde 2,19 düşüşle 58,15 liradan günü tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.