Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ASTOR Uyandı! Yüzde 93 Potansiyel Getiriyle Tavana Koşuyor

Astor Enerji için borsada beklentileri yukarı taşıyacak haber geldi. İnfo Yatırım’ın teknik analiz raporuyla getiri potansiyelinde heyecan yaratan hisseler tavana koştu.
ASTOR Uyandı! Yüzde 93 Potansiyel Getiriyle Tavana Koşuyor
HABER GİRİŞ

BIST 100 endeksi 10.037 – 10.132 puan aralığında dar bir bantta hareket ederken, kimi hisselerde hareketlenmeler başladı. Bu hisselerden biri de Astor Enerji A.Ş.’nin ASTOR kodlu payları oldu. İnfo Yatırım, bugünkü teknik analiz raporunda ASTOR paylarını öne çıkardı.

1983 yılında kurulan ve en hızlı büyüyen transformatör üreticilerinden olan Astor Enerji’nin sektörde elinin güçlendiğine değinilen raporda, transformatör pazarındaki arz sıkıntısının fiyatları yukarı taşıdığına atıf yapıldı.

Transformatör fiyatlarının son 4 yılda dolar cinsinden yüzde 60 oranında arttığı ve Türk üreticilerin bu durumu fırsata çevirdiği notu düşüldü.

Türk üreticilerin pazardan aldığı pay 2018’de yılında yüzde 2 iken geçen yıl yüzde 3 çıktığı, Astor Enerji’nin ise 2019’dan bu yana ihracat pazarındaki payını iki kattan fazla artırdığı belirtildi. İnfo Yatırım raporunda şu ifadelere yer verildi:

“Astor, 4 yılda Türkiye ihracatındaki pazar payını yüzde 5’ten yüzde 11’e çıkararak euro bazında yüzde 54 ihracat büyümesi elde etti. Sonuç olarak, Astor’un konsolide gelirleri içinde önceki yıllarda yüzde 20 olan ihracat payı 2023’te yüzde 34’e yükseldi.”

GCM Yatırım Banner

Astor Enerji’nin sektör ve ihracat pazarında elde ettiği tablo göz önüne alındığında ASTOR kodlu hisseler için yüzde 93 oranında potansiyel getiri beklentisi oluştu.

İnfo Yatırım, ASTOR’u hisse önerileri listesine eklerken, hedef fiyatını 181,00 TL ve tavsiyesni “Al” olarak belirledi.

ASTOR 02-05-2024
Kaynak: Paratic Piyasalar

ASTOR için dev getiri potansiyelinin paylaşıldığı günde hisseler atağa kalktı. Dünkü işlemlerde seans kapanışını 93,80 liradan yapan hisseler bugüne 98 liradan başladı.

İnfo Yatırım’ın analiz raporu sonrası yüzde 7 artıya geçen hisseler yazım anında ise tavana giden artışıyla 102,7 liradan işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın