Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Visa, CBDC Ödemeleri için Çalışma Konsepti Geliştiriyor

Şirket ilk örnek akıllı sözleşmesini Ethereum'un Ropsten test ağına yerleştirdi.
Visa, CBDC Ödemeleri için Çalışma Konsepti Geliştiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ödeme devi Visa, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) vizyonuna yönelik yeni bir adım attı. Şirket çeşitli CBDC’lerin ödeme yapmak için birbirleriyle nasıl birlikte çalışabileceğini gösteren bir konsept üzerinde çalışıyor.

Evrensel Ödeme Kanalı olarak adlandırılan konsept, CBDC’lerin transferine izin vermek için çeşitli blok zinciri ağlarının nasıl birbirine bağlanabileceğini özetliyor. Bu konsept Visa’nın gelecekte farklı blok zincirleri üzerine inşa edilmiş çeşitli CBDC’lerin ticaretine nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Visa’nın kripto başkanı Cuy Sheffield, yapılan çalışmanın blok zincirindeki bir dijital para birimi ile başka bir blok zincirindeki başka bir dijital para birimi arasında bir köprü haline gelmesine potansiyel olarak yardımcı olabileceğini söyledi.

Visa’ya göre, CBDC’ler ve stablecoin’ler de dahil olmak üzere dijital para birimleri gelecekte insanların finansal yaşamlarında önemli bir rol oynayacak. Şirket CBDC’lerin harika bir tüketici deneyimine ve yaygın tüccar kabulüne sahip olmaları gerektiğini düşünüyor.

Yapılan açıklamada “Para birimi, kanal veya form faktörü ne olursa olsun ödeme yapma ve alma yeteneği anlamına gelir. İşte Visa’nın UPC konsepti burada devreye giriyor” ifadeleri kullanıldı.

UPC, farklı taraflar arasında dijital para birimi ödemelerini kolaylaştıran kavramsal bir protokol olarak adlandırılıyor. UPC konseptini geliştirmenin bir parçası olarak Visa, Ethereum’un Ropsten test ağına ilk örnek akıllı sözleşmesini de yerleştirdi . Akıllı sözleşme, hem Ethereum hem de USDC stablecoin’i kabul eden bir ödeme kanalı içeriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu