Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan’dan Blockchain Eleştirisi: Amacına Uygun Değil

JPMorgan analistleri, blockchain’in amacına uygun olmadığını ve büyük miktarda işlemlerin gerçekleştirilemeyeceğini savundu. Detaylar şöyle...
JPMorgan’dan Blockchain Eleştirisi: Amacına Uygun Değil
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan’a göre halka açık blockchain’ler büyük miktarda işlemi gerçekleştirmek için yeterli kapasiteye sahip değil. JPMorgan’ın Onyx blockchain tabanlı ödeme platformunun CEO’su Umar Farooq, “Yani bu aslında neredeyse bir zorunluluk çünkü halka açık blockchain defterlerine bakarsanız, bugün büyük işlemler için uygun değiller.” açıklamasında bulundu.

Farooq’un değerlendirmesi, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından geçen yıl tanıtılan ve ağındaki merkez bankası para akışlarını, tokenize mevduatları ve dijital varlıkları desteklemeyi amaçlayan bir kavram olan Birleşik Defter’e yanıt olarak geldi.

Farooq ayrıca 100 milyon dolarlık bir işlemin başarısız olması durumunda halka açık blockchain doğrulayıcılarının sorumlu tutulamayacağını açıkladı. Yetkili açıklamasında, “Kimi dava edeceğim? İnsanların finansal kurumlar arasında, sistemde bir tür hesap verebilirliğe sahip, güvenilir işlemler yapabileceği bir yere gitmeniz gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

Farooq ayrıca halka açık blok zincirlerde yayınlanan kripto para birimlerinin, fiyat yükseltmek için daha fazla kullanıcıyı ağlara çekmeyi amaçlayan sahte teşvikler yarattığını savundu.
JPMorgan’ın banka liderliğindeki Onyx platformu, dünyanın en büyük ikinci halka açık blockchain ağı olan Ethereum’un özel, izinli bir versiyonu olarak kullanılıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.