Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vietnam Hükümeti Kripto Para Ticaretine Düzenleme Getirmeye Hazırlanıyor

Vietnam kripto para ticaretinin en yoğun ülkeler arasında yer alıyor.
Vietnam Hükümeti Kripto Para Ticaretine Düzenleme Getirmeye Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde kripto para ticaretine olan ilgi arttıkça, ülkeler piyasaya yönelik yeni düzenlemeler getirme ihtiyacı duyuyor. ABD ve Çin başta olmak üzere pek çok ülkede çeşitli regülasyonlar uygulanıyor. Kripto para kullanımının en yaygın olduğu ülkeler arasında olan Vietnam için de regülasyonun yolda olduğu belirtiliyor.

Vietnam Maliye Bakanlığı, düzenleme amacıyla kripto para birimleri hakkında derinlemesine bir çalışma yürütüyor. Hükümet, halihazırda dijital varlıkları kullanan 1 milyon Vietnamlı olduğunu ve 2030 yılına kadar 30 kat artış yaşanacağını tahmin ediyor.

Dijital Ödeme Sistemleri Yaygınlaştı

Dijital Ödeme Sistemleri Yaygınlaştı

Vietnam ayrıca QR kodları, e-cüzdanlar ve mobil uygulamalar gibi ödemeler için artan nakitsiz çözümlerin yaygın bir ülke konumunda. Bu tür bir teknolojinin benimsenmesi, hükümetin 2020’de nakit işlemlerini %90 oranında azaltmasının ardından gerçekleşti. Ülkenin para birimi dünyanın en değersiz varlıkları arasında yer alıyor.

Bununla birlikte, ülkenin dijital para ortamını düzenleme istekleri, hükümetin siber korsanlıklar ve dolandırıcılıklar da dahil olmak üzere kripto ile ilgili suçlarla ilgili endişelerini içeriyor.

Hükümet kripto para birimlerini yasal bir ödeme aracı veya somut bir varlık olarak tanımıyor. Vietnam Eyalet Bankası, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini yasa dışı olarak tanımladı ve bunları ticaret amacıyla kullanan kişilere 8.700 dolara kadar para cezası ve hapis cezası uygulanabiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu