Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Resmi Rezerv Varlıklar Ağustos’ta 117,8 Milyar Dolara Yükseldi

TCMB tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'nin resmi rezerv varlıkları Ağustos'ta %11,3 oranında artış gösterdi.
Resmi Rezerv Varlıklar Ağustos’ta 117,8 Milyar Dolara Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), uluslararası rezervler ve döviz likiditesi gelişmelerini yayımladı. Temmuz ayında 105,8 milyar dolar seviyesinde gelen resmi rezervler, Ağustos 2021 döneminde %11,3 artarak 117,8 milyar dolara ulaştı.

Türkiye’nin döviz varlıkları bir önceki aya göre %10,6 artarak 69,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.
Resmi Rezerv Varlıklar
Kaynak: TCMB

Ağustos ayında altın cinsinden rezerv varlıkları %2,4 azalarak 40,6 milyar dolar oldu. Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükleri ifade eden döviz çıkışları, aylık bazda %14,5 arttı ve 23,1 milyar dolar oldu.

Bu miktarın 17,5 milyar dolarını ana para, 5,6 milyar dolarını faizler meydana getirdi.

Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 67,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bunun ise 28,6 milyar doları bir ay vadelilerden oluştu.

1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülükler, Temmuz ayı ile kıyaslandığında %7,1 oranında artış göstererek 49,3 milyar dolar seviyesinde kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu