Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna’da Bakanlık Çalışanlarına Maaşlar Dijital Para ile Ödenebilir

Bakanlık çalışanlarına ödeme yapmak için merkez bankası dijital parası kullanılabilir.
Ukrayna’da Bakanlık Çalışanlarına Maaşlar Dijital Para ile Ödenebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mikhail Fedorov, ülkenin planlanan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için olası bir erken kullanım durumunu paylaştı. Bakan, personel maaş ödemelerinde elektronik para birimini kullanılabileceğini ve bu yolla CBDC’nin test edilebileceğini söyledi.

Fedorov’a göre, uygunsuz kullanımı önlemek için CBDC’yi test etmek gerekiyor. Bu nedenle ulusal dijital para birimi için uygulanabilir bir pilot program olarak personel maaş ödemeleri baz alınabilir.

Ukrayna merkez bankası, ülkenin yasama organı tarafından yeni bir ödeme hizmetleri yasasının kabul edilmesinin ardından dijital para birimi çıkarma yetkisini geçtiğimiz günlerde almıştı.

Ülkenin merkez bankası son birkaç yıldır dijital bir para birimi oluşturmak ve yayınlamak için çalışıyor. Dijital Dönüşüm Bakanlığı ayrıca Stellar Development Foundation ile ortaklık kurarak CBDC alanında önemli bir rol oynuyor.

Devlet çalışanlarına ödeme yapmak için CBDC’leri kullanmak, ulusal dijital para projeleri için pilot uygulama stratejileri arasında yer alıyor. Haziran ayında, CBDC arenasının önde gelen ülkelerinden biri olan Çin, dijital yuan maaş ödemeleri için blok zinciri tabanlı bir sistem başlatmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu