Yatırım yapmaya başla!

Ukrayna Acemi Politikacının Seçimleri Kazanmasının Ardından Gerçekle Karşı Karşıya

Ukrayna’nın başkanlık seçimlerini kazanan komedyen aktör tüm dünyada yankı uyandırırken, ülkenin şimdi gerçeklerle karşı karşıya olduğu vurgulandı. Detaylar aşağıda;
Ukrayna Acemi Politikacının Seçimleri Kazanmasının Ardından Gerçekle Karşı Karşıya

Komedyen ve aktör aday Volodymyr Zelensky’nin ikinci turda zaferini ilan etmesiyle birlikte tüm dünyanın gözleri Ukrayna’ya çevrildi. Çünkü şu anda Volodymyr Zelensky’nin üzerinde vaat ettiği siyasi değişikliği sağlaması için sağlam bir baskı olduğu söyleniyor ve bu durum uzmanları çiçeği burnunda liderin politik deneyimsizliği yüzünden ciddi şekilde endişelendiriyor.

Zira Zelensky’nin başkanlık makamına en yakın deneyiminin popüler bir televizyon programında başkan rolünü üstlenmesi olduğu biliniyor. Ne var ki bariz politik deneyim eksikliğinin, 2019 Ukrayna başkanlık seçimlerinde seçmenleri caydırmadığı da açıkça görülüyor.

Nitekim Ukrayna Seçim Komisyonu’na göre Pazar günü yapılan ikinci tur oylamada yüzde 73’ünden fazla oyu Zelensky alırken, Poroşenko için seçmenlerin yalnızca yüzde 24’ü oy verdi.

Volodymyr Zelensky Seçimleri KazandıZelensky kalabalığa zaferini duyurduktan sonra; “Farklı bir seçi yapan tüm Ukraynalılara teşekkür ederim. Sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacağıma söz veriyorum.” dedi. Zelensky, televizyon programındaki karakteri gibi kendisini, rüşvet, oligarşi ve ekonomik istikrarsızlıkla dolu bir ülkede yolsuzlukla mücadele adayı olarak gösterse de henüz bakanlarının kim olacağı bilinmiyordu ve eleştirmenlere göre politikaları yeterince ayrıntılı değildi.

Yine aynı eleştirmenler oyunculuk yeteneği sayesinde Zelensky’nin seyirciyi nasıl etkileyeceğini bildiğini ve 41 yaşındaki adayın bunu sosyal medya seçim kampanyalarında iyi etki yaratmak için kullanacağını söyledi.

Volodymyr Zelensky Seçmenleri Nasıl EtkilediKeza bu onun Ukrayna’daki politik oluşumdan etkilenmeyen genç seçmenleri kendisine çekmesini sağlamıştı. Yaşlı seçmenlerse yolsuzlukla mücadelede ilerleme kaydedilmediğinden emin olarak yeni adaya yönelmiş, onun farklı yaklaşımını temiz bir nefes olarak görmüşlerdi. Zelensky de web sitesinde hedefinin Ukrayna’daki insanları daha mutlu etmek olduğunu aktarmış, etrafında neşeli yüzler görmek istediğini dile getirmişti. Ayrıntılardan yoksun olsa da internet sitesindeki seçim öncesi program, Zelensky döneminden ne beklenmesi gerektiğine dair ipucu veriyordu.

Dijital çaba gerektiren Zelensky’nin programı, bir saat içinde işletme açılabilecek, 15 dakika içinde pasaport alınabilecek ve bir dakikada oy kullanılabilecek bir Ukrayna’yı hedefliyordu.

Volodymyr Zelensky Seçim Programı Neler İçeriyorKomedyen ayrıca, istihdamı artırmak, genç aileler için konut sağlamak, yolsuzluk ve kayırmacılıkla mücadele etmek, maaşları iyileştirmek istemekte ısrar ediyordu. Başkan olarak ilk görevinin de halka referandumlarla ya da diğer doğrudan demokrasi biçimleriyle yetki vermek olduğunu söyledi. Bununla birlikte Ukrayna‘da adaleti ve eşitliği geliştirmek istediğini, parlamentodaki dokunulmazlığı kovuşturmadan çıkarmak istediğini ve yargı sistemini yeniden düzenleyebileceğini belirtti.

Zelensky’nin planlarının aldatıcı olabileceğini söyleyen eleştirilere rağmen, şu anda bakanlık görevlerinde bulunacak olan deneyimli danışmanlarla etrafının sarıldığı kaydedildi. Geçen hafta eski Maliye Bakanı Oleksandr Danyliuk de Zelensky’nin seçimi kazanması halinde takımının Poroşenko’nun idaresindeki isimleri kapsamayacağını ve geçmişten net bir şekilde ayrılacağını açıklamıştı. Diğer taraftan Rusya ile ilgili olarak da lider, Kremlin ile diyalog taraftarı olduğunu ve barış istediğini bildirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum