Yatırım yapmaya başla!

Twitter E-Ticarette Nasıl Kullanılmalı?

Twitter E-Ticarette Nasıl Kullanılmalı?

Twitter sosyal ağı, son yıllarda diğer ağlara fark atarak güçlü bir platform haline geldi. Kurumsallaşma sürecinde markanız için yapacağınız en büyük iyiliklerden birisi, sağlam bir Twitter profiline sahip olmaktır. Markanız ile ilgili olarak bir Twitter profili yaratarak müşterilerinizle etkileşiminizi arttırabilirsiniz. Markanızın takip edilmesini sağlamak ve geri dönüşüm alma, reklam yapma gibi konularda bu tarz sosyal ağları iyi bir şekilde kullanabilmeniz gerekiyor.

Aktif bir Twitter profili yaratarak markanızı daha geniş bir çevreye duyurabilirsiniz. E-ticaretin bu konuda sağladığı yararı, daha da arttırabilirsiniz. Özellikle Twitter’da aktif olarak faaliyet gösteren kullanıcı sayısı düşünüldüğü zaman, potansiyel müşterilerinize anında ulaşabilirsiniz.

E-ticaret kapsamında, Twitter kullanımının nasıl olması gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz:

İyi Müşteri İlişkileri

İyi Müşteri İlişkileriBir Twitter hesabı yaratmalı ve bu hesapta aktif olmalısınız. Müşteriler bu profil üzerinden markanızla iletişim kurmayı ister ve geri dönüş alamazlarsa, ilgisiz olduğunuzu düşünürler. Bu düşüncelere mahal vermemelisiniz ve aktif olarak Twitter hesabınızı kontrol etmeli, kullanmalısınız. Müşterilerinizin bir kısmı sizi daha önce görmemiş ve Twitter hesabınız sayesinde tanımış olabilir. Bu müşterilerinizi başka kanallara yönlendirseniz bile Twitter üzerinden iletişim kurmaya devam edebilir.

Müşteri ilişkileri departmanınızı Twitter kullanımı ile ilgili bilgilendirmeli ve markanızın kötü tanınmasını engellemelisiniz. Genellikle bu tarz işler, IT departmanına bırakılır; ama iyi müşteri ilişkileri kurmak adına müşteri ilişkileri departmanınıza bu görevi vermelisiniz.

Hedef Kitlenizi Araştırın

Hedef Kitlenizi AraştırınTwitter’ı, online mağazanızı büyütmek için kullanabilirsiniz. Ama bu noktada hedef kitlenizi belirlemeli ve onlarla takipleşmeyi sağlamalısınız. Twitter sayesinde sizi ve müşterileri ilgilendiren konulara hızlıca ulaşırsınız. Mağazanızda yer alan ürünlere yönelik, Twitter’da neler konuşulduğunu öğrenebilirsiniz. Hashtagleri araştırın, trend topic dediğimiz popüler konuların neler olduğunu öğrenin. Kendinizi bu konularda ön plana çıkartabilirseniz, gün içerisinde birçok müşteriye sahip olabilirsiniz.

Özellikle Twitter’da yüksek takipçi sayısına sahip etkileşimi yüksek olan hesaplarda nelerin konuşulduğuna göz atmalısınız. Bu kişiler, diğer kişileri de etkileyen kullanıcılar oldukları için kendinize iyi bir fırsat yakalayabilirsiniz.

Tweetler Nasıl Olmalı?

Tweetler Nasıl Olmalı?Elbette kurumsal bir Twitter hesabı oluşturuyorsanız, attığınız tweetleri de özenle seçmelisiniz. Bir e-ticaret sitesi olarak müşterinizle iletişime geçmek ilk amacınız. Müşterilerin sorularına cevap vermek, indirim ve kampanyalarınızı duyurmak amaçlarınız arasında yer almalıdır. Twitter’ın özünde olan muhabbet kısmını ise iyi bir şekilde kıvırmanız gerekiyor. İşinizi ilgilendiren haberler, bilgiler, görsel ve videolar paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerinizi ilgilen her konu hakkında da tweetler atabilirsiniz.

Kampanya, indirim ve yeni ürünleri tanıtacak tweetler atabilir, eğlenceli sorularla müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. Yeni ürünler hakkında takipçilerinize sorular sorabilir, yarışmalar yapabilir ve hediye dağıtabilirsiniz. Ürünlerinizle ilgili görseller, eğlenceli bilgiler paylaşabilirsiniz. Blog kısmınızda yayınlanan yeni başlığınıza yönlendirebilir ve gündem, sektör hakkında tweetler atabilirsiniz.

Gelen İyi ve Kötü Yorumları Değerlendirmek

Gelen İyi ve Kötü Yorumları DeğerlendirmekÜrünleriniz ile ilgili gelen yorumlar, bu sefer Twitter üzerinden tweetlerle gelecek. Adınızın yer aldığı ve memnuniyet bildiren tweetleri iyi bir şekilde değerlendirebilmeniz gerekiyor. Ürününüz veya hizmetiniz ile ilgili müşteriniz memnun olmuş ve beğenisini kazanmışsanız, bu nedenle sizinde çok mutlu olduğundan bahsetmelisiniz. İlgisini çekebilecek diğer ürünlerinizden de bahsetmeyi ihmal etmemelisiniz. Elbette bunu sıkboğaz ederek değil, mantıklı tweetlerle yapacaksınız.

Gelen tweetlerden olumsuz sinyaller alıyorsanız da, telafisi için mutlaka sıcak, kibar ve yapıcı tweetler atmalısınız. Sanki yüz yüze bir mağazada müşterinizin rahatsızlığını bildirmesi gibi düşünmeli ve Twitter’da da aynı davranmalısınız. Yazışmalarda müşterinizin mağduriyetini gidereceğinizi belirtmeli ve özür dilemelisiniz. Müşterinin tavrı nasıl olursa olsun siz kibarlığınızı bozmamalısınız. Özellikle bu tarz tartışmalar, diğer takipçilerinizin dikkatini çekecektir.

Örnekleri İnceleyin

Örnekleri İnceleyinTwitter’da varolan tek e-ticaret sitesi elbette siz olmayacaksınız. Dünya çağında birçok girişimci, Twitter hesaplarına yoğunlaşmış durumda. Sizin için de en iyi örnek, bu hesaplar olacaktır. İşin uzmanı olmuş e-ticaret sitelerinin Twitter’ı nasıl kullandıklarını inceleyin. Attıkları tweetleri, kurdukları iletişimleri ve takipçi kitlesini gözlemleyin. Bu şekilde nasıl hareket etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Web Girişimleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum