Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Editörlük Yaparak Para Kazanmak

Editörlük, esnekliği ile günümüzün ön plana çıkan işleri arasında. Aşağıda da bu yöntemle nasıl para kazanılacağı hakkında detaylar yer alıyor.
Editörlük Yaparak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Zaman ve değişim arasındaki ilişki herkesin malumu. Farklılaşma hayatın her alanındayken para ve kazanç yöntemlerinde de değişiklikler yaşanıyor.

Öyle ki bugün internette tek tuşla sayısız para kazanma seçeneğine ulaşılabiliyor. Genç, yaşlı, emekli, işsiz… Detaylı araştırmayı yapan herkes, kendisi için uygun bir yöntem bulabilir. Onlar arasında editörlük de var!

İyi bir okursanız, yazabiliyorsanız ya da denemeye hazırsanız; siz de bu işten para kazanabilirsiniz. İşte bilinmesi gerekenler;

Editörlük Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Editörlük Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Öncelikle, editör kelimesinin ülkemizde birçok farklı anlamda ya da farklı alanda kullanıldığını söyleyelim. Kitap editörü, içerik editörü, haber editörü, moda editörü bunlardan birkaç tanesi. Bununla birlikte alan değişse de editörün yaptığı işler temel olarak aynıdır.

Sonuçta internetin hayatımıza dahil olmasıyla büyük bir değişim döngüsüne girmiş olduk. Birbiri ardına internet siteleri açıldı, webmaster kavramı herkes tarafından bilinir oldu. Resimler, müzikler, makaleler, kitaplar internet ortamına aktarıldı, halen de aktarılıyor.

Ancak kaynaklar tükendiği için artık özgün içerikler önemli hale geldi. Çünkü birbirinin aynı sitelerin arasından öne çıkmak için kaliteli ve özgün içerik üretilmesi gerekiyor. İşte bu içerikleri üretecek, internet sitelerinin sürekli güncel olmasını sağlayacak kişilere, yani editörlere olan ihtiyaç da artıyor.

Peki, editör olmak için ne gibi özelliklere sahip olmak gerekir?

Editör Olmak için Gereken Özellikler

Kelimelerle oynayabilmeli, yazım yanlışı yapmamalı, devrik cümleler kullanmamalı ve sizden istenildiği şekilde içerik üretmelisiniz. Örneğin; politika hakkında haber yapacaksanız; ciddi bir dil kullanmalı, esprili anlatımdan kaçınmalısınız.

Ya da komik bir haber hakkında makale yazacaksanız, okurla resmi kurumdaymış gibi konuşmamalısınız. Alanı takip etmek ve güncel gelişmelerden haberdar olmak da editörler için olmazsa olmaz kurallar arasında. Editörlerin araştırma yapmayı sevmesi de bir gereklilik.

Çünkü bu iş ancak sevilerek yapıldığı zaman güzel sonuçlar verebilir. İşini sevmeden yapan bir editörün onu hangi ruh haliyle yaptığı, okur tarafından anlaşılmaktadır. Gelelim ülkemizde para kazanan belli başlı editörlere.

Web Sitesi İçerik Editörlüğü Yaparak Para Kazanmak

Web Sitesi İçerik Editörlüğü Yaparak Para Kazanmakİletişim alanında resmen çağ atladık. Günümüzde internetten para kazanan sayısız insan var ve web sitesi içerik editörleri de bu işin olmazsa olmazlarından.

Çünkü içerik editörleri, internet sitesinde yer alacak haberleri üretmek, görsellerine karar vermek, makaleleri düzenlemek, okuyucunun gözüne güzel görünmesini sağlamak gibi birçok hususta uğraş veren kişilerdir.

Nitekim bir internet sitesinin güncel olabilmesi için sürekli araştırma yapmak ve özgün olmak gerekir. Yoksa herkes internet sitesi açabilir.

Asıl önemli olansa, düzgün bir şekilde içerik üretebilmektir. Ayrıca web sitesi içerik editörlerinin SEO yapmak gibi uygun teknik bilgiye sahip olması, hedef kitlelere nasıl ulaşılacağını bilmesi önemlidir.

Neticede bu tanımda verilmiş iş ilanlarına baktığımızda; yazarlık konusunda deneyimli, özgün içerik üretebilecek, ilgili programları iyi derecede bilen, araştırma yapmayı seven, edebiyat ve dil bilgisine hakim gibi ortak noktalar görüyoruz.

Eğer bu alana yönelmeyi tercih ederseniz, daha detaylı araştırma yapmalı ve kendinizi bu konuda geliştirmelisiniz. Çünkü web sitesi içerik editörlerine olan ihtiyaç sürekli artmaktadır.

Haber Editörlüğü Yaparak Para Kazanmak

Haber Editörlüğü Yaparak Para KazanmakBu alandan para kazanabilmek için de araştırma yapmayı sevmek ve özgün içerik üretmek başlıca kurallar arasında. Üretilecek içerik moda, siyaset, ekonomi gibi birçok farklı alana dahil olabilir.

Bu yapılacak işe bağlıdır. Ancak kaliteli bir içerik oluşturmak istiyorsanız; özgün kelimeler, görseller kullanmanız gerekmektedir. Haber editörlüğü iş ilanlarına baktığınızda; ilgili bilgisayar programlarını kullanabilen, özgün içerik üretebilecek, internet haberciliğinde tecrübeli gibi ortak nitelikler olduğu söylenebilir.

Büyük haber siteleri, adayların iletişim, basın-yayın, gazetecilik bölümlerinden mezun olmasını isteyebilmektedir. Haber diline hakim olmak, SEO’ya uygun içerik hazırlamak, araştırmayı sevmek, gündemi takip etmek de aranan niteliklerdendir.

Haber editörlüğüne duyulan ihtiyaç her geçen gün biraz daha arttığı için, bu işe yönelmek akıllıca bir tercih olur.

Moda Editörlüğü Yaparak Para Kazanmak

Moda Editörlüğü Yaparak Para Kazanmakİşin adından da anlayacağınız gibi, bu alanda modayla ilgili araştırma yapılmakta ve içerik üretilmektedir. Öte yandan hem gazete hem dergi hem de internet gibi mecralarda moda editörlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu yüzden son zamanların popüler para kazanma yöntemlerinden bir tanesi de moda editörlüğü yapmaktır. Moda editörleri tam olarak ne yapıyor diye düşünüyor olursanız da şu şekilde açıklama yapılabilir.

Moda hakkındaki tüm gelişmeleri takip eder, hem ülkede hem dünyadaki moda trendleri hakkında bilgi edinir ve bunları okuyucuya özgün içerikler kullanarak sunarlar.

Görev yaptığı firmanın baş editörüyle birlikte çalışan moda editörü, dergi, web sitesi, televizyon programı ya da defilelerde hikaye fikirlerin ve temaların oluşturulmasına yardımcı olur. Moda editörü olmak için özel kuruluşlar tarafından düzenlenen moda editörlüğü sertifika programlarından faydalanılabilir.

Kitap Editörlüğü Yaparak Para Kazanmak

Kitap Editörlüğü Yaparak Para KazanmakKitap editörleri; kitap basmazlar, onları dağıtmazlar ya da satmazlar. Ama geriye kalan neredeyse her işi onlar yaparlar. KISACA; bir eseri basılacak hale getiren kişidir.

Buna ek olarak yayınevleri için çalışanların yanında serbest çalışan editörler de vardır. Editör kitabın hazırlanma aşamasında takipçi rolünü üstlenir, her konuda yazarın yardımcısı rolündedir. Kısacası bir kitabı yayına hazırlayan kişidir.

Dolayısıyla kitap editörlüğü yapmak için bu alanda uzmanlaşmış olmanız gerekir. Genellikle edebiyat ya da iletişim mezunları editörlük yapar. Ancak asıl önemli olan mezuniyetten ziyade kişinin yeterliliğidir.

Kimler Editörlük Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Editörlük Yaparak Para Kazanabilir?Yukarıda bahsettiğimiz gibi editörlük yapmak için uygun niteliklere sahip olan herkes bu işten para kazanabilir. Yani editörlükte ne bir cinsiyet seçiciliği ne belli bir yaş aralığı ne de belli bir bölüm mezuniyeti vardır. Bu noktada oldukça esnek bir iştir.

Mesela, hali hazırda yaptığı işi sevmeyen ya da ek gelir elde etmek isteyen kişiler de içerik editörlüğü yapabilir, bu alanda uzmanlaşmış kişiler de. Tabi editör olmanın temel koşullarından başında dili iyi kullanmak vardır. Çünkü okuyucu için içerik üretilir. Bunun için de iyi bir okuyucu olmak gerekir.

Gelişmelerden haberdar olmak, güncel kalmak, araştırma yapmayı sevmek, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek gibi nitelikler de editörlerde aranan özellikler arasındadır. Kısacası bu koşulları sağladığınızı düşünüyorsanız, siz de editörlük yaparak para kazanabilirsiniz.

Editörlük Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Editörlük Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Bu işi yapabilirim; ama ne kadar para kazanırım sorusuna verilecek net bir cevap yoktur. Çünkü farklı yöntemler izleyerek editörlük yapılabilmektedir.

Örneğin bir internet sitesi için editörlük yapıyorsunuz. Çalışma koşullarınız, anlaşmanızı ne doğrultuda yaptığınız, sizden ne gibi şeyler beklendiği fiyatı etkileyecektir.

Aynı şey kitap editörleri için de geçerlidir. Ne kadar duyulmuş bir editörsünüz, kaç sayfalık bir kitabın editörlüğünü yapacaksınız gibi birçok faktör kazanç için değişken niteliğindedir. Editörlük yaparak net şu kadar kazanırsınız demek yanlış olsa da bu işin önü açık sektörlerden biri haline geldiği açıktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.