Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye Satın Alma Gücünde AB Ülkeleri Arasında 8. Sıraya Yükseldi

Türkiye bu yıl, Avrupa’da asgari ücreti en fazla artıran ikinci ülke olurken, satın alma gücü paritesinde 8. sıraya yükseldi.
Türkiye Satın Alma Gücünde AB Ülkeleri Arasında 8. Sıraya Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Aralık ayında yapılan yoğun görüşmeler neticesinde, 2020 yılı brüt asgari ücret 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlendi. Buna göre Türkiye, Avrupa’da asgari ücreti en çok artıran ikinci ülke olarak kayıtlara geçti. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) açıkladığı Avrupa ülkelerindeki asgari ücret verilerini değerlendirdi.

Bakan Selçuk, ülkemizde uygulanan asgari ücret rakamının birçok Avrupa Birliği üyesi ülkesine göre çok daha iyi durumda olduğunu söyledi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SelçukBir önceki maaşa kıyasla %15 oranında artış olan asgari ücretin 2324 lira olduğunu hatırlayan Bakan Selçuk, enflasyonun 3 puan üzerinde artış yaparak, Avrupa’da asgari ücreti geçen yıla göre en fazla yükselten ikinci ülke olduğumuzu açıkladı. Bu doğrultuda satın alma gücü paritesinde de artış oldu.

Türkiye 2015 yılında, 27 AB üyesi ülke arasında satın alma gücü paritesi bakımından 15. sırada bulunuyordu. Bu rakam 2019 yılında 10’a, son asgari ücret artışından sonra ise 8’e yükseldi. Söz konusu sıralamada 8.’liğe yükselen Türkiye Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkeleri geride bıraktı.

Manisa’nın Turgutlu Belediyesi’nde en düşük işçi maaşı 2 bin 580 lira oldu.

Manisa İşçi MaaşlarıŞubat ayı meclis toplantısında taşeron işçilerin çalışma şartlarına düzenleme getirildiği açıklandı. Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, kadrolu işçilere yapılan bir sözleşmenin benzerinin taşeron işçiler için de yapıldığını söyleyerek en düşük maaşın 2.580 lira olarak belirlendiğini duyurdu.

Akın konuşmasının devamında “Biliyorsunuz kanun hükmünde kararname ile taşeron işçilerimiz belediyelerde personel A.Ş’ye geçti. Kadro diyorlar ama sözde kadro. Bizim 2 yıllık süreç için ne yapacağımızı KHK ile belirlemiş durumdalar. Bu sürede 6. ayda bitiyor. Ne kadar zam yapacağımız, hangi sosyal hakları verebileceğimiz KHK ile belirlenmiş. Onun dışına çıkamıyorsunuz.” şeklinde açıklama yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu