Yatırım yapmaya başla!

Türkiye 500 Milyon Euro ile Avrupa’nın 5. Büyük Melek Yatırım Pazarı Oldu

Dünya Melek Yatırım Forumu, Bakanlar Masası Paneli'nin moderatörlüğünü eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaparken, Türkiye’nin melek yatırım pazarı olarak Avrupa’nın en büyük beşinci ülkesi olduğu bildirildi.
Türkiye 500 Milyon Euro ile Avrupa’nın 5. Büyük Melek Yatırım Pazarı Oldu

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ve Kosova Parlamento Başkanı Kadri Veseli gibi isimleirin katılımıyla gerçekleşen Dünya Melek Yatırım Forumu (World Business Angels Investment Forum) başladı. 1000’den fazla katılımcı ve yüzlerce melek yatırımcı ile gerçekleşecek olan kongrede ülkelerin girişim alanındaki gelişmeleri değerlendirilirken, start-up firmaların kendilerini gösterme ve finans kaynağı bulma fırsatları oluşacak.

Forumun açılış konuşmasını yapan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç, WBAF’nin Hırvatistan’da ofis açarak kendilerini onurlandırdığını, birçok yatırımcı ve girişimciyi bir araya getirerek, istihdamın güçlenmesini sağladığını ifade etti.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç, ülkesinin ekonomisinde ve küresel ekonomide alternatif iş modellerinin önemine değindi.

Ekonominin makinesi olan firmaların daha iyi iş çıkarmaları için onlara alternatif modeller sunulması gerektiğini söyleyen Kitaroviç, WBAF olarak geleceğin ekonomisini sürdürecek ve devam ettirecek girişimcileri çıkarma konusunda belli başlı sorumlulukları olduğunu anlattı.

Kosova Parlamento Başkanı Kadri Veseli ise dünyada girişimciliğin öneminin daha iyi anlaşılmaya başlandığını, paydaşlar arasında iletişimin ve iş birliğinin öneminin daha iyi anlaşıldığını belirtti.

WBAF’nin Bakanlar Masası Paneli’nin moderatörlüğünü eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptı.

Mehmet Şimşek, melek yatırımcılığın artık dünya ekonomisinde önemli bir rolü olduğunu, yatırım bulmanın ve öz yatırım sağlamanın gelecekte çok daha önemli bir hal alacağını söyledi. Şimşek, uzun dönemde oluşabilecek ileri düzeydeki durağanlıktan kaçınmak için öz yatırımın önündeki kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

Dünya genelinde gerçekleşen teknolojik gelişmelere rağmen, hala 1,7 milyar insanın bankaya ulaşamamış durumda olduğunu, bu insanların çoğunluğunu ise kadınların oluşturduğunu ekledi.

Finansal erişim ve yatırımlar, en çok yoğunlaşılması gereken konular arasında başı çekiyor.

G 20 zirvesinde konuşulan konuların en başında finansal erişim ve yatırımlar konusunun ilk sırada geldiğimi söyleyen Şimşek, finansal erişim sağlayamamış kalabalık bir kitlenin olmasının göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti. WBAF Başkanı Baybars Altuntaş, 8 yıl önce start-up ekonomisi açısından Avrupa’nın 32. ülkesi olan Türkiye’nin 2018 yılında 500 milyon Euro’yu aşan yatırımla 5. sıraya yerleştiğini bildirdi.

Bu hızlı gelişmenin sebebini ise Birleşik Krallık’tan sonra bu konuda kanuna sahip tek ülke olmamıza bağladı. Geçtiğimiz yıl itibarıyla Türkiye’de 471 melek yatırımcı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından akredite edildi. Bunların yaptığı yatırımların %75’i vergilerden düşülebilirken, bu oranın dünyadaki en yüksek oran olduğu ifade edildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bugüne kadar %47’si kadın olmak üzere 50 binden fazla girişimciye destek sağladıklarını söyledi.

Özellikle genç girişimcileri desteklemeyi, yolunu açmayı ve finansal katkı sağlamayı kendilerine görev edindiklerini anlatan Bakan Kasapoğlu, bugüne kadar 50 binden fazla girişimciye destek sağladıklarını söyledi. Girişimcilere 50 bin lira geri ödemesiz, 100 bin lira geri ödemeli kredi imkanı sunduklarını aktardı.

Girişimcilerimizin projeleri için devletin tüm imkanlarını kullandığını, ülke çapında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri düzenlediklerini, bu eğitimlerin tamamının ücretsiz olduğunu ve dileyen herkesin katılabileceğini anlattı. Bu eğitimler sayesinde birçok gencin iş sahibi olduğunu söyleyen Kasapoğlu, yararlanmak isteyenlerin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’na (KOSGEB) başvurabileceklerini belirtti.

Melek yatırımcılar için yapılan düzenleme kapsamında, yatırımcıların yaptıkları yatırımın %75’inin vergiden düşüldüğünü söyledi.

Eğer söz konusu girişimde son beş yıl içerisinde kamudan destek alındıysa, bu oranın %100’e kadar çıktığını anlattı. Söz konusu gelişmeler çerçevesinde Türkiye’nin yatırım ekosistemi konusunda hızlı ve sürdürülebilir bir şekilde yol aldığını dile getirdi. Türk ekonomisinin her yıl büyüdüğünü söyleyen Kasapoğlu, bugün ve yarın sürecek olan Dünya Melek Yatırımcılar Forumu’nda ele alınacak konuların yeni iş fikirleri ve yatırımcılar açısından fikir vereceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum