Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜİK Tarafından 6 Aylık Elektrik ve Doğal Gaz Fiyat İstatistikleri Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından tutulan istatistikler, konutlarda 2019'un Ocak-Haziran döneminde kullanılan belli miktardaki elektrik ve doğal gaz için yapılan ödemelerin tutarlarını ortaya koydu.
TÜİK Tarafından 6 Aylık Elektrik ve Doğal Gaz Fiyat İstatistikleri Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2019’un Ocak-Haziran dönemine ilişkin elektrik ve doğal gaz fiyat istatistikleri açıklandı. Ulaşılan verilere göre bu yılın ilk 6 aylık döneminde konutlarda kullanılan 1 kilovatsaat elektrik için yapılan ortalama ödeme tutarının 53,8 kuruş olduğu belirlendi. Yine konutlarda kullanılan 1 metreküp doğal gaz için ise 135,6 kuruş ödendi.

Araştırmanın sonuçları tüketicilerin konutlarda 1 kilovatsaat elektrik için 2019’un ilk yarısında en az tüketim aralığı olarak belirlenen bin kilovatsaatın altında ortalama 53,8 kuruş ödediğini; en fazla tüketim aralığı olan 15 bin kilovatsaat ve bu miktarı aşan elektrik için ise ortalama 53,3 kuruş ödediğini ortaya çıkardı.

Araştırmada konutların yanı sıra sanayide kullanılan elektrik ve doğal gaz için ödenen tutarlara ilişkin veriler de yer aldı.

Sanayi Ödeme Tutarları Yer Aldı1 kilovatsaat elektrik için sanayide söz konusu dönemde yapılan ödeme ortalama 48,1 kuruş seviyesinde oldu. Yine aynı döneme ilişkin sanayideki elektrik fiyatları ise şöyle belirlendi: En küçük tüketim aralığı olarak belirlenen 20 megavatsaatın altında kullanım gerçekleştiren tüketiciler 1 kilovatsaat elektriğe ortalama 59 kuruş; en büyük tüketim aralığı olan 150 bin megavatsaatı aşan elektriğe ise ortalama 43,1 kuruş ödeme yapıyor.

Yine bu yılın Ocak-Haziran arasındaki dönemde konutlarda kullanılan 1 metreküp doğal gazın ortalama 135,6 kuruşa mal olduğu öğrenildi. 1 metreküp doğal gaz için konutlarda en küçük tüketim aralığı olarak belirlenen 522 metreküpün altında kalan kullanımlar için ortalama 136,8 kuruş ödeme yapıldığı ortaya çıktı.

İstatistiklere göre konut doğal gaz kullanımında 522-5219 metreküp aralığındaki kullanım için ortalama 134,7 kuruş ödeme yapılırken; 5219 metreküp ve bunu aşan kullanım için ortalama 135,4 kuruş ödeme yapılıyor.

Doğal Gaz Kullanım TutarlarıKonutun yanı sıra sanayide 1 metreküp doğal gaz tüketimi için söz konusu dönemde 167 kuruş harcandı. Yine yılın bahsedilen döneminde nihai kullanıcı doğal gaz fiyatlarına ilişkin fiyatlarının yer aldığı araştırmadan en küçük tüketim aralığı olan 26 bin 94 metreküp altındaki 1 metreküp doğal gaz için ortalama 136,1 kuruş ödendiği bilgisine ulaşıldı. Bunun yanında en yüksek tüketim aralığı olan 104 milyon 376 bin metreküpü aşan kullanım için ise ortalama 168,6 kuruş ödedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu