Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Seçim Yılında Ekonomi, Vaatlerinden Çok Daha Kötü Olacak

NABE ekonomistleri, ABD GSYİH büyümesinin önümüzdeki yıl 2016’dan bu yana ilk kez yüzde 2’nin altına düşeceğini öngördü. İşte detaylar;
Trump’ın Seçim Yılında Ekonomi, Vaatlerinden Çok Daha Kötü Olacak
Yorum

ABD ekonomisi bu ay sert bir başlangıç yaptı ve açıklanan çeşitli veriler bir yavaşlamaya işaret etti. Görüş bildiren ekonomistler de bu eğilimin sadece daha kötüye gideceğini savundular.

Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği (NABE), Pazartesi günü yayınlanan bir ankette ABD GSYİH büyümesinin önümüzdeki yıl, 2016’dan bu yana ilk kez yüzde 2’nin altına düşeceğini söyledi. Önceki ankette, gelecek yıl için beklenti yüzde 2.1 idi ve rakam şu anda yüzde 1.8’e düştü.

Burada akıllara Başkan Donald Trump’ın daha önce verdiği bir söz geldi ki kendisi yüzde 4’lük GSYİH artışı sözü vermişti.

ABD Ekonomik Veri Yavaşlama İşaret Ediyor Oran 2018’in ikinci çeyreğinde ulaşılsa da yıl için ekonomi yüzde 2.8 oranında daha mütevazı bir büyüme kaydetmişti. Öte yandan NABE tarafından anket yapılan 54 ekonomist henüz bir durgunluk beklemese de uzmanların yavaşlamanın artık sadece bir beklenti olmadığını bildirmeleri dikkat çekti. Yavaşlamanın şimdi burada ve kalmasının muhtemel olduğu vurgulandı. Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) de geçtiğimiz hafta imalat sektörünün Eylül ayında ikinci ay için daraldığını tespit etmişti.

Bir endeks, sektörün aylık büyümesini Haziran 2009’dan beri en düşük seviyede ölçerken hizmetler sektörü de beklenmedik şekilde yavaşladı.

NABE Ekonomist Tahmini Cuma günü yayınlanan karmaşık istihdam raporu da yatırımcıları, FED’in bu ay yeniden büyümeyi teşvik için harekete geçip geçmeyeceği konusunda merak içinde bıraktı. Yine de perspektife yerleştirildiğinde ekonominin kötü durumda olmadığı ortadaydı. Örneğin Eylül’de beklenenden az iş eklenmesine rağmen ABD tam istihdama yakın seviyedeydi. FED Başkanı Jerome Powell da Cuma günü ekonominin hala iyi bir yerde olduğunu bildirdi.

Öte yandan anket sonucunda NABE ekonomistlerinin FED konusunda fikir ayrılığı yaşadığı görüldü. Yüzde 40’ı bu yıl bir oran indirimi daha tahmin ederken dörtte üçü 2020 sonuna kadar bir oran indirimi öngördüğünü belirtti. Oxford Economics ekonomisti ve NABE için araştırma başkanı olan Gregory Daco; “korumacılığın yükselişi, yaygın ticaret politikası belirsizliği ve daha yavaş küresel büyüme kilit olumsuz riskler olarak kabul edilir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu