Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Musk’ın Çin ile ABD Arasındaki Otomobil Yarışının Adil Olması Talebine Yeşil Işık Yaktı!

Elon Musk, Donald Trump’a ABD ile Çin’in arabalar konusunda daha adil kurallara sahip olması gerektiği konusunda çağrıda bulundu. İşte detaylar;
Trump, Musk’ın Çin ile ABD Arasındaki Otomobil Yarışının Adil Olması Talebine Yeşil Işık Yaktı!
Yorum

Tesla CEO’su Elon Musk, Perşembe günü Twitter aracılığıyla -platformun her ikisinin de en popüler iletişim aracı olduğu biliniyor- Donald Trump’a seslendi.

ABD Başkanı’nın Çin’le ticaret savaşıyla ilgili bir paylaşımına hitaben yanıt veren Musk, Çin’le ABD’nin otomobil vergileri konusunda adil oranlara sahip olmadığını vurgulayarak, bu konuda bir şeyler yapılması çağrısında bulundu. Detaylar aşağıda;

Trump’ın çelik ve alüminyuma getirdiği ek vergi kararı, pek çok sektörün ayağa kalkmasına neden oldu.

Trump'ın Ek Vergi Kararı Elon Musk'ı Harekete GeçirdiBazıları imzalanan ek vergi kararını desteklerken, bazıları da bunun yüzbinlerce kişinin iş kaybına yol açacağını ve ekonomiyi alt üst edeceğini savunuyor.

İşte tam da bu noktada; SpaceX’in ve Tesla’nın CEO’sunun Donald Trump’a yaptığı çağrıdan bahsedebiliriz. Zira görünen o ki çelik ve alüminyum ithalatına getirilen ek vergi, Musk’ı harekete geçirmiş.

Ve Elon Musk, attığı tweetlerle Trump’a otomobil konusunda ABD ile Çin arasında daha eşit ve adil kurallar olması gerektiğini savundu.

Buna gerekçe olarak da; bir Amerikan arabasının Çin’e % 25 ithal vergisi ile giderken, bir Çin arabasının ABD’ye yalnızca % 2.5’lik ithal vergisi ile geldiğini belirtti.

İlaveten Musk; ithalat vergilerini gelen olarak desteklemese de halihazırdaki kuralların durumu çok zorlaştırdığını söyleyerek bunun Olimpiyat yarışlarında kurşun ayakkabılar giymeye benzediği dile getirdi.

Musk ayrıca Çin hükümetinin hiçbir ABD’li otomobil şirketine “kendi fabrikasının % 50’sine bile sahip olma” izni vermediğinin üzerinde durdu.

Fakat Çin’li otomobil şirketlerinin ABD’de kendi şirketlerinin bütün haklarına sahip olabildiğini dile getirdi. Sonuçta; Musk’ın bir ilke imza atarak Çin’de tamamen kendine ait bir fabrika açmak istediği biliniyor. Ama Şubat’ta Bloomberg’in paylaştığı bir habere göre söz konusu anlaşmanın engellere takıldığı belirtilmişti.

Sonuçta; Çin konusunda Trump’tan yardım isteyen Musk’ın çağrıları ABD Başkanı’nın açıklamalarına bakılacak olursa karşılık alacak gibi duruyor.

Trump Musk'ın Çağrısına "Bundan Sonra Her Şey Değişecek" DediÇünkü dün imzaladığı ek vergi kararının ardından yaptığı konuşmada Musk’ın çağrısına atıfta bulunarak, siyasetçilerin yıllardır bu konuda bir şey yapmadığını ama artık bu durumun değişeceğini söyledi.

Elon Musk Tesla’nın Değerini 650 Milyar Dolara Çıkartana Kadar Maaş Almayacak!
İlgili Haber
Elon Musk Tesla’nın Değerini 650 Milyar Dolara Çıkartana Kadar Maaş Almayacak!
Haberi Görüntüle »

Yani Musk’ın çağrısı, ufukta Trump’ın gümrük vergileri konusunda yeni bir karar çıkaracağını gösteriyor diyebiliriz. Tabii, bu durum Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşını nasıl bir noktaya getirir, orası belli değil.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar