Yatırım yapmaya başla!

Trump FED Başkanı Jerome Powell’ı Kovmayı Planlıyor!

ABD Başkanı Donald Trump’ın FED’in son artırımı üzerine Jerome Powell’ı kovmayı planladığı iddia edildi. Detaylar aşağıda;
Trump FED Başkanı Jerome Powell’ı Kovmayı Planlıyor!

ABD Başkanı Donald Trump’ın FED’in son artırımı üzerine Jerome Powell’ı kovmayı planladığı iddia edildi. Bloomberg’in yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre FED’in bu hafta açıkladığı faiz artırım kararının Donald Trump için bardağı taşıran son damla olduğu ve ABD Başkanı’nın daha önce defalarca eleştirdiği Jerome Powell’ı kovmaya hazırlandığı söylendi.

Faiz oranlarının artırılması ve borsadaki zararların artması üzerine harekete geçen Trump’ın, Powell’ı görevden almak için müzakere ettiği kaydedildi. Trump’a yakın olan bazı danışmanlar, ABD Başkanı’nın Powell’a karşı harekete geçmeyeceğini ve Trump’ın öfkesinin tatil dönemi boyunca geçmesini umduklarını dile getirdi.

Bazı danışmanların ise Trump’ı FED Başkanı Jerome Powell’ı kovmasının korkunç bir hamle olacağı konusunda uyardıkları bildirildi.

Trump FED Başkanı Jerome Powell’ı Kovmayı Düşünüyor Kaynaklardan ikisi, Trump’ın Powell’ı kovmak hakkında son birkaç gündür özel olarak görüşmeler yaptığını dile getirdi. Bu noktada Trump’ın Powell’ı görevden almak için herhangi bir girişimde bulunmasının finansal piyasalarda yıkıcı etkiler yaratacağı ve yatırımcıların merkez bankasının bağımsızlığıyla ilgili güvenini sarsacağı vurgulandı.

Bloomberg’in haberiyle ilgili ne Beyaz Saray ne de FED’den bir açıklama gelmezken akıllara Morgan Stanley’nin geçtiğimiz haftalarda yaptığı yorum geldi.

Bloomberg Haberi Trump FED Başkanı Jerome Powell’ı Kovmayı Düşünüyor Çünkü yatırım bankası devi Morgan Stanley’nin baş ABD ekonomisti Ellen Zentner, Trump’ın Powell’dan memnun olmasa da onu kovamayacağı yanında görüş bildirmiş ve bunu örneklerle açıklamıştı. Trump’ın FED başkanını görevden alması için onun yasaları çiğnemesi, Kongre’nin bir oylama yapması ve gerekçesi olması gerektiğini kaydetmişti.

Ayrıca Washington Post’un haberinde de daha önce hiçbir FED başkanının bir başkan tarafından görevden alınmadığı yazılmıştı. Yine de iddialar, Jerome Powell’ın görevden alınabilme ihtimalini gündeme getirdi. Nitekim Donald Trump, yönetim üyeleri hakkında eleştirel yorumlarda bulunduğunda genellikle arkasından ayrılık haberleri geliyordu. Bunlardan bazıları, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Adalet Bakanı Jeff Sessions ve Trump’ın Özel Kalem Müdürü John Kelly olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum