Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump “Devalüe Edilmiş Para Birimleri ABD için Dezavantaj” Diyerek FED’i Suçladı!

Trump, devalüe edilmiş para birimlerinin ABD’yi dezavantajlı hale getirdiğini söyleyerek FED’i suçladı. İşte detaylar;
Trump “Devalüe Edilmiş Para Birimleri ABD için Dezavantaj” Diyerek FED’i Suçladı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Başkan Donald Trump, devalüe edilmiş para birimlerinin ABD’yi dezavantajlı hale getirdiğini ve FED’in hiçbir fikrinin olmadığını söyledi.

Bugün Twitter’dan yaptığı paylaşımda ABD’nin euro gibi diğer büyük para birimleriyle kıyaslandığında dezavantajlı durumda olduğunu çünkü diğer merkez bankaları faiz oranlarını düşük tutarken FED’in oranlarının onlara göre daha yüksek olduğunu belirtti.

“Euro ve diğer para birimleri dolar karşısında devalüe edilmiş durumdalar, bu da ABD’yi büyük bir dezavantajlı konuma sokuyor” diyen Trump, bir kez daha FED’i suçlamasıyla dikkat çekti.

Trump Euro ve Diğer Para Birimleri Dolar Karşısında Devalüe Edilmiş DurumdaBaşka bir paylaşımında ise ABD Başkanı, ülkede düşük enflasyon olduğunu ve bunun güzel bir şey olduğunu dile getirdi. Trump’ın tweetlerini takiben dolar euro karşısında hafifçe düşse de çok fazla değişiklik göstermedi. FED hakkındaki yorumlarıyla bir ABD başkanı olarak tarihe geçen Trump, daha önce de para politikasının sıkılığı nedeniyle kurumu eleştirmişti.

2018’de faiz oranlarını dört kez yükselten FED, Aralık’taki son artırımının ardından Trump’ı iyice öfkelendirmişti.

Trump FED Faiz Oranları Çok YüksekÖyle ki ABD Başkanı, kurumu; “ekonomimizin sahip olduğu tek sorun” ifadeleriyle nitelendirmişti. Mayıs ayındaki bir açıklamasında da FED’i faiz oranlarını düşürmeye çağırarak böylece ABD’nin ticaret savaşını kazanabileceğini savunmuştu. Çin’in ticaret savaşındaki bir sonraki hamlesinin faiz indirimi olacağını tahmin eden Amerikan lideri, FED’i ABD’yi açık bir zafere yönlendirecek hareketi takip etmeye çağırmasıyla gündeme oturmuştu.

Ne var ki uluslararası kuruluşlar ve hükümet önderleri dahil pek çok kişiden aldığı eleştirilere rağmen Trump, bugün de görüldüğü gibi FED’in bağımsızlığını sarsacak söylemlerde bulunmaya devam ediyor. Pazartesi günü CNBC’ye verdiği geniş kapsamlı röportajında da FED’in büyük bir hata yaptığını söyleyerek şöyle dedi: “Faiz oranlarını çok hızlı yükselttiler, bu arada Çin para birimini devalüe etti. Unutmayın, Çin’deki FED’in başında Başkan Xi Jinping var ve o istediği her şeyi yapabilir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu