Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Çağrısı Üzerine Petrol Fiyatları Düşüşe Devam Etti

ABD Başkanı Donald Trump, petrol fiyatlarının düşürülmesi için geçtiğimiz günlerde bir çağrıda bulunmuştu. Bu baskını yinelemesinin üzerine petrol düşüşünü sürdürdü.
Trump’ın Çağrısı Üzerine Petrol Fiyatları Düşüşe Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları bu hafta düşüşünü sürdürüyor. Önceki günlerce ABD Başkanı Donald Trump, fiyatların düşürülmesine yönelik baskı yapmıştı. Bu baskıyı yinelemesiyle ve Rusya’nın doğu Avrupa’ya petrol akışının 2 hafta içinde normale döneceğini açıklamasıyla petrol düşüş yaşadı.

Düşüşünü sürdüren petrol varil başına 63 doların altına indi.

Vadeli petrol kontratları ise New York’ta önceki üç seansta %4.5’lik düşüş yaşamıştı. Ardından %0.8 kadar daha gerileme yaşadı. Diğer bir yandan ham petrol son iki ayın en büyük düşüşünü yaşadı.

Meydana gelen bu düşüş, Cuma günü Başkan Trump’ın Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nu (OPEC) fiyatları düşük tutması için kişisel baskıda bulunduğunu söylemesinden sonra gerçekleşmişti. Rusya’nın Polonya ve Almanya’yı da kapsayan ülkelere petrol akışını sonlandıran kirlilik sorununun hızlı bir şekilde çözüleceğini kaydetmesi de bu düşüşü destekledi.

Petrol, geçen hafta son 6 ayın en yüksek seviyesini gördükten sonra yön değiştirdi.

Petrol Geçen Hafta Son 6 Ayın En Yüksek Seviyesini GördüBu yön değiştirme, ABD’nin Çin ve diğer bazı ülkelerin İran’dan petrol alımına getirdiği muafiyeti tekrarlamayacağını açıklayarak İran’a yönelik yaptırımları sıkılaştırmasından sonra meydana gelmişti.

Fakat bu yaptırımlara ne kadar bağlı kalınacağı dair şüpheler ve Suudi Arabistan ile diğer üreticilerin İran’dan kaynaklanacak açığı kapatabilmek amacıyla üretimde ne kadar artış yapacağı konusu belirsizliğini koruyor.
Ayrıca fiyatların bu seviyeden nereye gideceği konusu da belirsizliğini sürdürüyor.

Seul’de Kiwoom Securities Co. emtia analisti Ahn Yea Ha, “Petrol kendine 60 dolar ile 65 dolar arasında bir yer bulmaya çalışıyor ve bu aralık, arz halen sıkışık görünürken ilave bir ralli için sınırlamaların olması ile birlikte doğru görünüyor.” şeklinde konuştu.

Seul'de Kiwoom Securities Co. Emtia Analisti KonuştuBunun yanında ilave kazançların Suudi Arabistan’ın yanında ABD’yi de kapsayan diğer üreticiler tarafından sınırlanacağını ve hiç kimsenin tüketime zarar verecek hızlı bir fiyat artışının görmek istemediğini belirtti.

Haziran vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 44 sentlik bir düşüşün Londra saati ile 07:38’de varil başına 62.86 dolara düştü. Fiyatlar seans içinde 51 sentlik bir düşüş yaşadı. Kontrat Cuma günü %2.9 aşağıdan kapandı ve geçtiğimiz hafta %1.1 düştü.

Yine Haziran vadeli Brent petrolü, Londra’da merkezi bulunan ICE Futures Europe piyasasında, 49 sent düştü ve varil başına 71.66 dolara düştü. Kontrat Cuma günü %3 ile 25 Şubat’tan bugüne kadar en büyük düşüşünü yaşadı. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a oranla 8.81 dolardan primli işlem gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu