Yatırım yapmaya başla!

Trump ‘Anlaşma Geliştikçe’ Çin ile Görüşmelerin Devam Edeceğini Söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, ABD-Çin arasındaki görüşmeler geliştikçe müzakerelere önemli bir süre devam edilebileceğini söyledi.
Trump ‘Anlaşma Geliştikçe’ Çin ile Görüşmelerin Devam Edeceğini Söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, dün Çin görüşmeleri ile ilgili önemli noktalara değindi. Pekin hükümetinin, gelişmekte olan ticaret anlaşmasına uyana kadar, Çin’e uyguladıkları ithalat vergilerinin devam edeceğini dile getirdi. Görüşmelerin ise iyi bir şekilde ilerlediğini ifade etti.

Trump, tarifeleri kaldırmaktan bahsetmediklerini, sadece onları büyük ölçüde bir süre için kaldırmaktan bahsettiklerini söyledi.

Trump Tarifeleri KaldırmıyorTrump, bunun nedenini ise “Çünkü Çin ile anlaşma yaparsak Çin’in anlaşmaya uyacağından emin olmak istiyoruz,” şeklinde açıkladı. Trump’ın açıklamaları, dünyanın en büyük iki ekonomisinin anlaşmaya varma konusunda büyük mesafe kat ettiklerini gösterirken, Çin’in görüşmelere ne kadar istekli olduğunu da gösterdi.

Aynı zamanda Trump’ın yorumları, iki ülke arasındaki anlaşmanın çelişkili olduğu bir noktada geldi. Müzakereler önümüzdeki hafta ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’in Pekin’e gitmesiyle yeniden başlayacak.

Trump, ‘Çin ile çok iyi anlaşıyoruz’ mesajı verirken, ABD’deki işletmelere verilen kalıcı zarara bağlı endişeleri azaltmaya çalıştı.

Xi Benim ArkadaşımTrump, “Xi bir arkadaşım. Anlaşma güzel bir şekilde gerçekleşiyor. Anlaşmayı ilerletmek için bu hafta sonu oraya giden üst düzey temsilcilerimiz var,” dedi.

Açıklamalar sonrasında ABD’nin ana borsa endeksleri düşüş yaşadı. Trump, Çin malları için uzun süre görevlerini sürdürürse yalnızca Amerika’daki işletmelere ve tüketicilere yüksek maliyetler getirmez. Aynı zamanda Çin’in perakende tarifelerine karşı hassas olan ihracatçılara da zarar verebilir.

Trump, görevlerini Çin’i ticaret anlaşmasına doğru itmek için bir müzakere aracı olarak kullanırken, 250 milyar dolar değerindeki ithalata gümrük vergisi koydu.

Trump Görevlerini Anlaşma için KullandıÇin ise ABD ürünlerin 110 milyar dolarlık gümrük vergisi getirdi. Trump, Çin mallarında 200 milyar dolarlık tarifeleri, anlaşma istediğinden yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarmaya devam etti. Bloomberg News tarafından Salı günü yapılan açıklamada, Çin’in ABD’nin gümrük vergilerini kaldıracağına dair güvence talep ettiği için bazı tavizleri geri aldığını bildirmişti.

Wall Street Journal ise ticari görüşmelerin son aşamada olduğunu belirtti. Trump ise yaptığı yorumlarda müzakereler boyunca yönetimden gelen karşılık mesajlaşmalarını yansıttı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum