Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump: ABD ile Çin Çok Ciddi Bir Şekilde Konuşmaya Başlayacak

Donald Trump, Fransa'daki G7 Zirvesi'nde Çin ile yeniden ve ciddi bir şekilde konuşmaya başlayacaklarını açıkladı. İşte detaylar;
Trump: ABD ile Çin Çok Ciddi Bir Şekilde Konuşmaya Başlayacak
Yorum

Başkan Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada Çin’in müzakere masasına geri dönmeye hazır olduğunu ve iki ülkenin çok ciddi bir şekilde konuşmaya başlayacağını söyledi. Biarritz, Fransa’daki G7 Zirvesi’nde konuşan Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i övdü ve onun bir anlaşma ve sakinleşme isteğini memnuniyetle karşıladı.

Çin’in dün gece üst düzey ticaret yetkililerini aradığını ve “masaya geri dönelim” dediğini aktaran Trump, bu nedenle masaya geri döneceklerini belirterek; “bir şeyler yapmak istediklerini düşünüyorum” dedi.

“Çok ağır yaralandılar ama bunun yapılması doğru şey olduğunu anlıyorlar ve buna büyük saygı duyuyorum” ifadeleriyle devam etti.

Trump G7 Çin Açıklaması Trump’ın bu açıklamaları, ABD ile Çin arasında yükselen gerilimde yumuşama olabileceğinin sinyallerini verdi. Çin’in Trump’ın ek tarife duyurusunun ve diğer açıklamalarının ardından geri adım atması da dikkat çekti. Zira Donald Trump, Çin’in misilleme kararını oldukça sert karşılamış, ABD’nin Çin’e ihtiyacı olmadığını aktarmıştı.

Steven Mnuchin de Pazar günü Fransa’daki G7 toplantısıyla ilgili verdiği bir demeçte; “onlarla serbest ticarete ihtiyacımız yok” demişti.

Trump: ABD ile Çin Çok Ciddi Bir Şekilde Konuşmaya Başlayacak Açıklaması“Bu tek yönlü bir yol: Pazarlarımıza, yatırımlarımıza, şirketlerimize serbest girişleri var ve bizim orada aynı şeyimiz yok. Çin ile bu durumda olmamızın tek nedeni bu. Çin adil ve dengeli bir ilişkiyi kabul ederse, bu anlaşmayı bir saniyede imzalarız” açıklamasında bulunmuştu. Mnuchin’in yanı sıra Beyaz Saray’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow da bazen sert önlemler alınması gerektiğini bildirmişti.

Amerikan şirketlerinin Trump’ın Çin’den ayrılma çağrısına kulak asması gerektiğini öne süren Kudlow; “Amerika’ya dönün, en iyi vergi sistemlerine, en iyi düzenleme sistemine sahibiz, bu para kazanmak için kolay bir yol. Eve dönün. Başkanın söylediği şey bu” ifadeleriyle devam etmişti.

Tüm bunların yanı sıra Beyaz Saray yetkilileri de Donald Trump’ın ABD’li şirketlerin Çin’den ayrılmasını istemesinin muhtemel olabileceğini ama şu an böyle bir durumun olmadığını belirtti. ABD Hazine Bakanı Mnuchin de G7’de Trump’ın “Uluslararası Acil Durum Ekonomik Güç Yasası” ilan etmesi halinde bu hakkını kullanabileceğini iddia etti

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu