Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tether Yöneticisi CBDC’lerin Geleceğini Değerlendirdi

Son dönemde ülkelerin araştırmalarında ağırlık verdiği CBDC’ler, Tether CTO’sunun gündemindeydi. Ayrıntılar geliyor.
Tether Yöneticisi CBDC’lerin Geleceğini Değerlendirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasasındaki büyümenin ortasında, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hükümetler tarafından daha fazla araştırılmaya başlandı. Pek çok ülke gelecekte kendi para birimlerinin dijital sürümlerini çıkarmak adına çalışmalar yürütüyor.

Bu varlıkların kripto para piyasasındaki olası etkileri de merak edilen konular arasında yer alıyor. Tether CTO’su Paolo Ardoino, CBDC’ler etrafındaki artan gelişmelerin stablecoin’lerin rolünü etkilemeyeceğini düşünüyor.

Ardoino, CBDC’lerin yalnızca eski merkezi ödeme ağlarını SWIFT olarak değiştireceğini ve çoğu işlemi gerçekleştirmek için özel blok zincirlerini kullanacağını söyledi.

CBDC’lerin fiat paraları dijitalleştirmekle ilgili olmadığını belirten Ardoino, bunların temel amacının, banka transferlerinin ve kredi/banka kartı işlemlerinin çoğunun gerçekleştirileceği modern ve maliyet kontrollü bir teknoloji altyapısı olarak özel blok zincirlerini kullanmak olduğunu ifade etti.

Dünya CBDC Gelişim Durumu
Kaynak: Atlantik Konseyi

Tether CTO’su, USDT ve USDC gibi stablecoin’lerin, devlet tarafından verilen dijital para birimlerinden farklı olduğunu, kullanıcılara zincirler arası transfer seçeneği sunacağını belirtti. Mayıs 2020’den bu yana 86 ülke CBDC’lere yöneldi. Bu ülkelerden 9’u dijital parasını hayata geçirirken, 15 ülke ise test çalışmasını sürdürüyor.

Çin, şu anda ülke genelinde test edilmekte olan dijital yuan ile CBDC sektörünün öncüsü konumunda. Fransa ve İsviçre gibi bazı Avrupa ülkeleri sınır ötesi denemelere başlarken, ABD henüz dijital dolar planlarını tamamlamadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%