Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tencent 1 Trilyon Dolar Değerine Yaklaştıktan Sonra %6’dan Fazla Düştü

Tencent hisseleri, güçlü yükselişle ilk kez 1 trilyon dolar değerine yaklaştıktan bir gün sonra sert düşüş kaydetti.
Tencent 1 Trilyon Dolar Değerine Yaklaştıktan Sonra %6’dan Fazla Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Çinli internet devi Tencent’in hisseleri, haftanın ilk işlem gününde 767,5 Hong Kong doları seviyesine kadar %11 civarında yükseldi. Bu yükseliş, şirketin piyasa değerinin Pazartesi günü 7,35 trilyon Hong Kong doları yani 949 milyar Amerikan doları seviyesine kadar yükselmesine neden oldu.

Tencent’in dünkü rallisi, iki yatırım bankasının yükseliş çağrılarıyla desteklenmiş görünüyor. Bir araştırma notunda Citi, hedef fiyatını 734 HK$ seviyesinden 876 HK$ seviyesine yükseltti. Bu seviye, Pazartesi günkü kapanışa göre %14 artışa işaret ediyor.

Tencent’in hisse senetleri bugünkü işlemlere 745 HK$ seviyesinden düşüşle başlangıç yaptı ve en yüksek 749 HK$ seviyesini gördü.
Tencent Hisseleri %6,26 Düşüş
Kaynak: MarketWatch

Pazartesi günü 767,5 HK$ seviyesine kadar yükselen hisseler, bugüne 746 HK$ seviyesinden başlangıç yaptı. Günün en yüksek seviyesi açılışta kaydedilirken, günün tamamı negatif bölgede geçti. En düşük 716,5 HK$ seviyesine kadar gerileyen hisseler, düşüşe rağmen geçen haftanın kapanışından daha yüksek bir seviyede bulunuyor.

Tencent hisseleri 5 günde %9,69 oranında değer kazanırken, yılbaşından bu yana %27,39 oranında yükseldi. 1 yıllık bazda ise %86,24 oranında değer kazanmış durumda. Tencent hisselerinin güçlü performansı Aralık ayında Çin’in piyasa düzenleyicisinden gelen dava haberinin ardından geldi. Ancak hisseler tam 1 ay sonra Trump yönetiminin yatırım yasağını kaldırdığı bilgisi paylaşılınca yükselişe geçmişti.

Pazartesi günkü yükselişin ardından UBS de hisseler için fiyat hedefini 700 HK$ seviyesinden 830 HK$ seviyesine yükseltti. Bu seviye ise Pazartesi günkü kapanıştan %8 daha fazla bir artışa işaret ediyor.

Dördüncü çeyrek ve 2020 tam yıl sonuçlarını Mart ayında açıklaması beklenirken, üçüncü çeyrekte toplam geliri 125,4 milyar yuan olmuştu.
Tencent 2020 Üçüncü Çeyrek Sonuçları
Kaynak: Tencent

2020’nin üçüncü çeyreğinde gelirini bir önceki yılın aynı dönemine göre %29 oranında artırmayı başarmıştı. Refinitiv tahminlerine göre analistler, Aralık çeyreğinde yıllık %24,6 artışla 131,83 milyar yuan gelir bekliyorlar. Net gelirin ise yaklaşık %29 artışla 32,85 milyar yuan olacağı tahmin ediliyor.

Tencent, analistlerin dördüncü çeyrekte iyi performans göstermesini bekledikleri devasa oyun işiyle tanınıyor. Jefferies’in yakın tarihli bir notuna göre; özellikle akıllı telefon oyunlarından elde edilen gelirin, yeni oyunların da yardımıyla yıllık %46 artarak 38 milyar yuana çıkması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu